05.12.2019/10:40

W Wilanowie powstanie wielkie centrum handlowe. W środku hipermarket Auchan?

3 grudnia w Urzędzie Dzielnicy Wilanów zaprezentowana została wizja Wilanów Park, czyli inwestycji znajdującej się u zbiegu ul. Przyczółkowej, ul. Uprawnej, al. Rzeczpospolitej i ul. Karuzela, którą zrealizuje firma Ceetrus Polska. Być może powstanie tam hipermarket Auchan. W tym samym miejscu miała powstać Galeria Wilanów, przeciwko której od lat protestowali mieszkańcy Wilanowa. Ostatecznie ówczesna prezydent Warszawy nie zgodziła się na jej wybudowanie.

Nową inwestycję realizuje firma Ceetrus Polska, która wcześniej działała na rynku jako Immochan, deweloperskie ramie Auchan. Spółka dziś wciąż zarządza licznymi centrami handlowymi Auchan w Polsce. Skłania to do wniosku, że dość prawdopodobnym scenariuszem jest więc pojawienie się hipermarketu, czy supermarketu Auchan także w Wilanów Parku.

Po uchwaleniu przez Miasto Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego, inwestor przeprowadzi rozmowy sąsiedzkie z mieszkańcami, oraz rozpisze konkurs na zagospodarowanie Parku przy oranżerii. Inwestor zakłada, że budowa Wilanów Park może rozpocząć się w przeciągu najbliższych dwóch lat i będzie trwała przez kolejne dwa lata.

Wilanów Park jest z założenia inwestycją mixed-use – czyli przestrzenią nowej generacji, łączącą różne funkcje, w tym między innymi tereny zieleni z funkcjami rozrywki, gastronomii i handlu. Ideą projektu Wilanów Park jest stworzenie miejsca wpisującego się w lokalne potrzeby, aby zapewnić mieszkańcom Wilanowa i okolic wielofunkcyjną przestrzeń. Oprócz oranżerii z restauracjami, kina, powierzchni biurowych oraz usługowych,  w Wilanów Park będą również obecne inicjatywy sąsiedzkie czy też dedykowane seniorom. W ramach ekologicznego wymiaru projektu, inwestycja zakłada zrównoważone rozwiązania, mające wpływ na  redukcję emisji dwutlenku węgla, lokalną retencję wód opadowych, czy troskę o bioróżnorodność. W projekcie przewidziano rozwiązania promujące zrównoważoną mobilność, m. in. stację rowerów miejskich czy cargo-bike.

Inwestycja Wilanów Park zakłada utworzenie parku o charakterze miejskim. Park i tereny zieleni będą stanowiły ponad 40 proc. obszaru całej inwestycji. Udostępniona zielona przestrzeń parku wraz z całoroczną oranżerią stworzy możliwość prowadzenia wielu aktywności dla mieszkańców dzielnicy oraz Warszawy, takich jak np. ogród społeczny, sporty miejskie czy organizacja lokalnych eventów. W wymiarze ekologicznym inwestycja zawiera wiele najnowocześniejszych rozwiązań, takich jak pozyskiwanie energii słonecznej, retencję wody deszczowej, która będzie wpływała do zbiornika który wzbogaci krajobrazowo park, czy przewidzenie miejsca dla uli na dachach budynków. Nasadzenia drzew w parku zaplanowane zostały bezpośrednio w gruncie, bez garażu pod spodem. Obecność łąk kwietnych i różnego rodzaju gatunków roślin, w tym drzew owocowych, pozytywnie wpłynie na bioróżnorodność.

Teren planowanej inwestycji Wilanów Park zajmuje przestrzeń ponad 7 ha, z czego 3 ha stanowić będzie park oraz ogólnodostępne przestrzenie publiczne otaczające inwestycję. Budynek całorocznej oranżerii zaplanowany tak, aby stworzyć spójny zielony kompleks wraz z parkiem. Funkcje handlowe obejmą  mniej niż  50 proc. zabudowy. Resztę powierzchni przewidziano dla gastronomii, rozrywki, przestrzeni biurowych i coworkingowych oraz hotelu.

Dodaj komentarz

2 komentarze

  • Tio 16.12.2019

    A niech budują tym bardziej że poza Auchan tam będzie wiele innych sklepów a co więcej park. Sorry, ale na tej zasadzie można się czepiać że np. Żabka jest na co drugim rogu ulicy.. Takie prawo rynku, jest zapotrzebowanie to powstają kolejne sklepy, prosty temat

  • erazm 07.12.2019

    Jeszcze jeden hiper_Auchan na poludniu Warszawy? Wymienmy szybko: Piaseczno, Ursynow, Al. Krakowska, Konstancin (mniejszy format), teraz jeszcze Wilanow?! .Poza Leklerkiem cale poludnie stolicy Polski zostalo opanowane przez jedna siec! Natomiast hiper_Carrefoury maja polnoc Warszawy (z wyjatkiem Zerania). Taki podzial to unikanie konkurencji. Miasto oraz stosowne urzedy NIE powinny wydawac zgody na podzial rynku miedzy graczy i tworzenia dominium jakiejs firmy.

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.