16.01.2020/14:28

Walmart otworzył w Miami pierwszy sklep bez kasjerów

Walmart otworzył w Neighborhood Market w Miami na Florydzie market, w którym są wyłącznie kasy samoobsługowe. Celem tego pilotażu jest przyspieszenie odpraw kasowych – informuje IGD Retail Anaysis.

To pierwsza taka próba Walmarta w USA. Sieć chce ocenić, jak samoobsługa przy kasach wpłynie na doświadczenie zakupowe konsumentów, m.in. czy skróci kolejki przy kasach. W strefie kaso obecni będą asystenci, którzy w razie potrzeby pomogą klientom w skanowaniu produktów.

Jak zauważa serwis IGD, amerykański detalista sporo inwestuje w kasy samoobsługowe i stopniowo wprowadza je do swojej sieci. W placówkach typu Supercenter w większości przypadków funkcjonują dwie strefy samoobsługowe, a równolegle działają kasy tradycyjne.

W ok. tysiącu placówek tego formatu Walmart wdrożył w strefach samoobsługowych technologię AI, która poprawiła dokładność skanowania i zmniejszyła liczbę błędów, popełnianych przez klientów. Kamery zawieszone nad stanowiskami kasowymi porównują zawartość koszyków konsumentów z danymi ze skanowania i identyfikują nietypowe czyności. Wszelkie potencjalne problemy są sygnalizowane pracownikowi nadzorującemu stanowiska za pośrednictwem aplikacji moblinej.

Różni detaliści testują rozmaite rozwiązania, poprawiające czynność odprawy kasowej – nie tylko kasy samoobsługowe, ale też rozwiązania pozwalające całkowicie zrezygnować z kas. Tempo temu wyścigowi nadaje rozwój formatu autonomicznego Amazon Go, w którym stosowana jest zaawansowana technologia typu „weź towar i wyjdź”. Obecnie działają już 24 placówki tego typu, zlokalizowane w czterech miastach USA.

W Polsce pionierem rozwiązań zbliżonych do tych, które stosowane są w sklepach Amazon Go jest firma Surge Cloud, twórca innowacyjnego konceptu autonomicznego sklepu z artykułami spożywczymi Take&Go. Pierwsza placówka sieci ruszyła w czerwcu ub.r. w Poznaniu. Obecnie w tym samym mieście działają trzy sklepy Take&Go. Zgodnie z deklaracjami przedstawicieli firmy, do końca lutego 2020 r. działać ma sześć sklepów. Plan do końca roku 2020 zakłada posiadanie łącznie 20 sklepów. Mają one funkcjonować głównie w Poznaniu i w Warszawie.

Surge Cloud chce testować sklepy autonomiczne różnych w miejscach. Pierwsza placówka ruszyła w centrum miasta, ale firma chce też sprawdzić, jak podobny koncept sprawdzi się na miejskich osiedlach oraz w innych lokalizacjach niestandardowych.

Dodaj komentarz

1 komentarz

  • mike 16.01.2020

    Bardzo dobrze czemu dopiero teraz ?

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.