03.08.2018/11:58

Warzywniak w Łomiankach rozwiązał problem plastikowych torebek

Mały sklepik z warzywami, owocami i zdrową żywnością poradził sobie z problemem, którego nie potrafią lub nie chcą rozwiązać wielkie sieci handlowe. Całkowicie wyeliminował foliówki.

Pan Arek Śmigasiewicz wraz ze wspólnikiem prowadzi w Łomiankach warzywniak, w którym można kupić także zdrową żywność. Od 1 lipca br. kupcy całkowicie wyeliminowali użycie torebek plastikowych w swoim sklepie. Dostępne są wyłącznie opakowania papierowe. Są bezpłatne.

Przepisy regulujące wykorzystanie plastikowych torebek i nakładające opłaty recyklingowe za ich wykorzystanie, uchwalone ustawą z 12 października 2017 r., nie obejmują cienkich toreb, służących do pakowania żywności luzem, w tym m.in. owoców i warzyw. Kupcy z Łomianek wykazali się jednak świadomością ekologiczną i chociaż mogli za darmo pakować towary do foliówek, postanowili w całości przestawić się na torby papierowe.

W wielu krajach UE plastikowe torby nie są dostępne nieodpłatnie w sklepach spożywczych. Niektóre państwa członkowskie, takie jak Dania, Finlandia i Luksemburg, już osiągnęły świetne wyniki. Na przykład w Irlandii od momentu wprowadzenia podatku w 2002 roku zużycie jednorazowych toreb plastikowych zmniejszyło się z 328 sztuk na osobę rocznie do zaledwie 18, co daje spadek o niemal 95 proc. Wielka Brytania i Holandia wprowadziły również opłaty za torby. W tym przypadku niewielka opłata okazała się równie skuteczna. Niektóre kraje wybrały obowiązkowe opłaty, inne – dobrowolne porozumienia z sektorem detalicznym (dotyczy to np. Niemiec). Z kolei Francja i Włochy postanowiły wprowadzić zakaz używania wszystkich plastikowych toreb poza torbami biodegradowalnymi i kompostowalnymi.

Według szacunków Ministerstwa Środowiska, przed wprowadzeniem opłaty recyklingowej Polacy zużywali średnio ok. 150 toreb rocznie.

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.