30.06.2014/12:39

Wchodzą niższe stawki interchange

Od wtorku 1 lipca zaczną obowiązywać nowe stawki opłaty interchange. Uwaga! Drobni przedsiębiorcy muszą sami upomnieć się o niższe prowizje.

Przypomnijmy, że stawki zostały obniżone zgodnie z nowelizacją ustawy o usługach płatniczych do poziomu wynoszącego maksymalnie 0,5 proc. Organizacje kartowe, jak Visa Europe liczą, że obniżka spowoduje znaczący spadek całkowitej prowizji przekazywanej przez detalistów obsługującym ich agentom rozliczeniowym i będzie dodatkową zachętą do instalowania terminali w sklepach i punktach usługowych. Małgorzata O’Shaughnessy, dyrektor zarządzająca regionem Europy Środkowo-Wschodniej Visa Europe podkreśla jednak, że aby obniżka stawek przyniosła szybki rozwój sieci akceptacji i płatności bezgotówkowych, powinny obniżyć się prowizje pobierane przez agentów rozliczeniowych (ustawa wprowadzająca obniżoną stawkę opłaty interchange nie ogranicza ich wysokości). Istotnym wydarzeniem jest rozpoczęcie akceptacji kart we wszystkich sklepach Biedronki. Visa Europe uważa, że największy potencjał rozwoju płatności kartami w Polsce tkwi w drobnych detalistach, szczególnie tam, gdzie sieć akceptacji jest najsłabiej rozwinięta. Dlatego właśnie na mniejszych miejscowościach koncentruje się program „Kartą Visa zapłacisz wszędzie”. Chodzi o dofinansowanie terminali instalowanych w placówkach, które wcześniej nie akceptowały kart. W ciągu ostatnich 4 lat wsparcie takie objęło blisko 159 000 terminali EMV zainstalowanych w ponad 138 000 placówek. Drobni przedsiębiorcy muszą sami upomnieć się o niższe prowizje – obniżka może nie nastąpić automatycznie.

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.