22.02.2018/10:16

Wielu przedstawicieli handlu i branży FMCG na liście 100 najbogatszych Polaków

Na tegorocznej Liście 100 Najbogatszych Polaków, sporządzonej przez magazyn „Forbes”, znalazło się 11 osób związanych z branżą handlu i dystrybucji oraz 13 osób związanych z branżą spożywczą i FMCG, w tym pięciu współwłaścicieli Maspexu. Pierwsza dziesiątka spośród nich to miliarderzy.

Tegoroczna Lista 100 Najbogatszych Polaków „Forbesa” jest rekordowa – jeszcze nigdy nie było na niej tylu miliarderów. Sześciu z nich po raz pierwszy w historii znalazło się w rankingu najbogatszych ludzi świata, opracowanej przez amerykański magazyn „Forbes”. Wstęp do prestiżowego klubu „Forbesa” dawał w tym roku majątek wart przynajmniej 491 mln zł, czyli o 60 mln więcej niż rok temu.

Bardzo ciekawie prezentuje się zestawienie branży handel i dystrybucja

05. Dariusz Miłek (5.02 mld zł), twórca sieci salonów obuwniczych CCC. Miłek rozpoczął działalność od Firmy Handlowej Miłek. Pierwsze sklepy franczyzowe, Żółta Stopa, powstały w 1996 roku. Obecnie grupa ma ponad 700 salonów z markami CCC, Boti i Lasocki. Poza Polską aktywna jest również m.in. w Czechach, na Słowacji, w Niemczech, Austrii, Rosji i Turcji.

06. Tomasz Biernacki (4,17 mld zł), twórca sieci marketów Dino, rekordzista pod względem wzrostu wartości majątku w ostatnim roku – po debiucie spółki Dino na giełdzie wartość jego majątku wzrosła o 3,2 mld zł. Dzięki temu Tomasz Biernacki znalazł się na światowej liście najbogatszych ludzi świata.

16. Antoni Ptak (1,80 mld zł), twórca i właściciel Centrum Handlowego Ptak w Rzgowie, obecnie także właściciel Centrum Handlowego Maximus pod Warszawą.

21. Andrzej Olszewski (1,41 mld zł), założyciel i wspólnie z żoną główny udziałowiec grupy Farmacol, zajmującej się sprzedażą wyrobów farmaceutycznych. Firma ma udziały większościowe w kilku Cefarmach, zarządza też sieciami aptek. W 2017 r. spółka skupiła wszystkie akcje i wycofała się z GPW.

27. rodzina Ćwik (1,29 mld zł), właściciele sieci salonów meblowych Agata Meble. Do Agata Meble należą 24 duże salony (łącznie 180 tys. mkw. powierzchni), w których firma sprzedaje meble i akcesoria od ponad 250 producentów.

31. Leszek Boruch (1,11 mld zł), właściciel firmy Chemirol z Mogilna, potentata polskiego rynku handlu nawozami i innymi produktami dla rolników. Firma rozbudowuje również sieć sprzedaży w Rumunii.

34. Jan Papierz (1,07 mld zł), właściciel sieci sklepów z materiałami budowlanymi Merkury Market, działającej głównie w południowo-wschodniej Polsce, gdzie ma 17 sklepów, a także w Czechach, gdzie w 2015 roku firma Papierza przejęła 18 z 24 czeskich sklepów należących do austriackiej sieci Baumax.

49. Iwona i Waldemar Kruk (848 mln zł), twórcy sklepów Euro, najstarszej polskiej sieci salonów ze sprzętem RTV/AGD, która obecnie liczy 268 placówek w 171 miastach całej Polski. Do spółki Euro-Net, przez którą kontrolują sieć sklepów Euro, należy również duży serwis internetowy z elektroniką OleOle!

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.