22.08.2020/17:45

Właściciel Biedronki przystępuje do koalicji wspierającej równość płci w biznesie

Grupa Jeronimo Martins, w skład której wchodzą m.in. sieci dyskontów Biedronka i drogerii Hebe, dołączyła do programu Target Gender Equality realizowanego w ramach inicjatywy United Nations Global Compact. To program, którego celem jest wspieranie równości płci w biznesie, w tym reprezentacji kobiet na stanowiskach kierowniczych.

Właściciel Biedronki zdradza, że w grupie powstał plan o nazwie Gender Equality Plan 2020, którego elementem jest powołanie specjalnego komitetu w firmie, zajmującego się dbaniem o równość płci na każdym szczeblu funkcjonowania firmy. Komitet ma kompetencje decyzyjne, organizuje szkolenia oraz monitoruje przestrzeganie zasad w firmie.

Jeronimo Martins chwali się, że aktualnie 67 proc. stanowisk menedżerskich w całej grupie, działającej w Polsce, Portugalii i Kolumbii, zajmowanych jest przez kobiety. Osoby tej płci stanowią aż 76 proc. całości załogi, która w trzech wspomnianych krajach składa się aż ze 115 tys. pracowników.

W komunikacie informującym o dołączeniu Jeronimo Martins do programu Target Gender Equality wskazano, że kobiety odgrywają kluczową rolę w procesie decyzyjnym w Portugalii. W komitecie wykonawczym sieci supermarketów Pingo Doce 50 proc. osób to kobiety. Panie zajmują stanowiska dyrektor generalnej, dyrektor ds. operacyjnych, dyrektor finansowej, dyrektor HR i dyrektor marketingu. W przypadku sieci hurtowni Recheio, która także należy do Grupy JM, cztery na siedem członków komitetu wykonawczego to kobiety.

Właściciel Biedronki wskazuje, że chce być wzorem dla innych firm w zakresie zapewniania kobietom możliwości rozwoju zawodowego i korzystania z najlepszych praktyk biznesowych związanych z dbałością o równość płci. Dotyczy to wszystkich obszarów funkcjonowania firmy, począwszy od procesu rekrutacyjnego, poprzez szkolenia i podnoszenie kwalifikacji zawodowych, po stwarzanie odpowiedniej ścieżki awansu. Ponadto Grupa Jeronimo Martins zapewnia, iż od lat wdraża programy strukturalne, które pomagają pracownikom w godzeniu obowiązków zawodowych z życiem rodzinnym.

Dodaj komentarz

3 komentarze

  • Magda 25.08.2020

    "równość płci w biznesie" - i nie ma ani słowa w artykule o mężczyznach, to nie jest równość.

  • boxter 24.08.2020

    Kolejna ultra bzdura która skończy sie tym że będziecie zatrudniać mniej utalentowane kobiety którym będziecie płacić mniej niż rynek. Brawo!

  • Tradycja (nowa swiecka) 24.08.2020

    co to za bzdury...do tego dzialajace na niekorzysc kobiet,jak kazda negatywna selekcja prowadzi do jeszcze wiekszych nierownosci. Teraz mniej utaklentowane kobiety beda mialy latwiej niz bardziej utalentowani mezczyzni.

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.
zobacz także