17.02.2020/20:11

Właściciel Circle K chce kupić sieć stacji paliw za prawie 6 mld dolarów

Alimentation Couche-Tard, kanadyjski właściciel sieci stacji paliw Circle K, złożył ofertę przejęcia za 6 mld amerykańskich dolarów (8,8 mld dolarów australijskich) firmy Caltex Australia, czyli jednego z największych sprzedawców paliwa w Australii - donoszą lokalne media.

W ubiegłym tygodniu Caltex zezwoliło ATD na rozpoczęcie procesu due diligence. Wcześniej Kanadyjczycy poinformowali, że złożyli swoją trzecią, a zarazem ostatnią ofertę przejęcia konkurenta - czytamy w "Insider Retail Australia". Poprzednia oferta, z grudnia 2019 r., wynosiła 8,6 mld dol. australijskich.

Z informacji podanych przez Bloomberga wynika, że oprócz Alimentation Couche-Tard, o przejęcie Caltex Australia walczy także konsorcjum składające się z brytyjskiej EG Group i Macquarie Group. Gdyby doszło do transakcji, najprawdopodobniej EG Group wchłonęłoby część detaliczną biznesu Calteksu, a Macquarie przejęłoby rafinerie spółki.

Caltex Australia notowane jest na giełdzie w Sydney. Dawniej głównym udziałowcem marki była Chevron Corporation, która wprowadziła markę Caltex do ponad 60 krajów regionu Azji i Pacyfiku, Bliskiego Wschodu i Południowej Afryki.

Ze względu na wyjście Chevron z akcjonariatu w 2016 r., stacje Caltex w Australii do grudnia 2022 r. muszą przejść rebranding. Jeśli firma nie zostanie sprzedana Alimentation Couche-Tard lub innemu inwestorowi, nowym brandem prawdopodobnie będzie Ampol.

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.