21.08.2019/11:22

Grupa Salling, właściciel sieci Netto dokona przeglądu ponad 5000 produktów i wdroży nowe standardy ekologiczne dla opakowań

Władze Grupy Salling, duńskiego potentata handlowego, właściciela m.in. sieci Fetex, Netto i Bilka, dokonają przeglądu ponad 5 tys. produktów i zastąpią obecnie wykorzystywane opakowania nowymi, bardziej ekologicznymi wersjami. W ten sposób firma chce ograniczyć wykorzystanie plastiku, a także sprawić, aby więcej opakowań trafiało do recyklingu. Firma chce aby do 2023 r. wszystkie produkty pod marką własną były sprzedawane w opakowaniach, które mogą być w 100 proc. przetworzone.

Duńska Grupa Salling wprowadza ambitne zasady, które mają wyznaczyć standardy dla bardziej ekologicznych opakowań. Koncern zachęca do proekologicznych działań także producentów oraz inne sieci handlowe.

Władze firmy podkreślają, że „właściwe opakowanie jest niezbędne, aby zminimalizować marnotrawienie żywności i zapewnić jej bezpieczeństwo”. Jednak ważna jest nie tylko jego rola ochronna, ale także wpływ, jaki wywiera na środowisko.

- Opakowania, w tym plastikowe, mają wiele dobrych właściwości, które między innymi zapewniają trwałość i ograniczają marnotrawienie żywności. Jednocześnie ważne jest, aby zmniejszyć wykorzystanie nowego plastiku. Dlatego chcemy wziąć na siebie odpowiedzialność i być liderem w opracowywaniu nowych, zrównoważonych rozwiązań – mówi Michael Løve wiceprezes wykonawczy Grupy Salling i szef międzynarodowych operacji duńskiej grupy.

Koncern chce, aby do 2023 r. wszystkie opakowania marek własnych w sieciach należących do Grupy Salling mogły być w 100 proc. poddane recyklingowi, a ilość plastiku w przypadku samych produktów została zmniejszona o 30 proc.

Do 2020 r. tworzywa sztuczne wykorzystane do transportu i zabezpieczenia żywności także mają pochodzić z recyklingu i być mu poddawane.

Dotychczas sieć Fetex zdecydowała się na wycofanie plastikowych produktów jednorazowego użytku, a sklepy Netto znacznie ograniczyły sprzedaż toreb plastikowych - jednocześnie wprowadzając nowe torby na zakupy.

KLIKNIJ I PRZECZYTAJ TAKŻE:

.

Jak podkreślają władze duńskiego operatora, problem z plastikiem nie ogranicza się do jednego miejsca, branży czy firmy. Dlatego Grupa Salling szeroko prezentuje swoją strategię i zasady mające lepiej chronić środowisko naturalne i zaprasza wszystkich producentów, sieci handlowe, organizacje pozarządowe i zainteresowane firmy oraz organizacje do wspólnej pracy na rzecz lepszego wykorzystania tworzyw sztucznych.

Grupa Salling podejmie dialog z dostawcami, tak aby efekty współpracy przełożyły się także  na konkurencyjne sieci sklepów spożywczych działających na rynku.

- Jeśli chcemy odnieść sukces, musimy współpracować i osiągnąć standardy, którymi możemy się dzielić. W porozumieniu z ekspertami wypracowaliśmy ambitne zasady, które chcemy wdrożyć we wszystkich naszych sklepach, a teraz dzielimy się swoją strategią, ambicjami i wnioskami, tak abyśmy mogli wspólnie przyczynić się do bardziej zrównoważonego rozwoju całej branży - wskazuje Michael Løve.

Cele Grupy Salling w obszarze odpowiedzialnego wykorzystania tworzyw sztucznych w sklepach i logistyce:
  •  Do 2023 r. udział tworzyw sztucznych w opakowaniach marek własnych należy zmniejszyć o 30 proc.
  • Wszystkie opakowania marek własnych muszą być zaprojektowane tak aby mogły być poddane pełnemu recyklingowi już w 2023 r
  • Wszystkie produkty z tworzyw sztucznych jednorazowego użytku zostaną wycofane do 2021 r
  • Sprzedaż toreb plastikowych musi zostać zmniejszona o 50 proc.
  • Wszystkie tworzywa sztuczne używane do transportu towarów będą pochodzić z recyklingu i będą mu poddawane do 2020 r.
Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.