04.06.2020/12:27

Wniosek o podział Biedronki utknął w UOKiK. Agrounia: Urząd nie traktuje go poważnie

Lider Agrounii uważa, że skoro Biedronka nie radzi sobie z zarządzaniem sklepami, powinna być podzielona na mniejsze podmioty, jak wskazuje - na pewno więcej niż 2. Jego zdaniem to stworzyłoby większą równowagę na rynku. - Uważam, że Biedronka wykorzystuje swoją przewagę na rynku, przewagę w ilości zamówień. Nie są też dostosowani do polskich realiów tworzenie żywności. Większość gospodarstw w Polsce to gospodarstwa małe i średnie. Niestety z nimi Biedronka nie współpracuje, wybiera największe firmy. Być może taki podział ułatwiłby im zmianę tej sytuacji. I nie mówimy tutaj wyłącznie o rolnikach, ale też o mniejszych przedsiębiorstwach, producentach produktów – zastanawia się Michał Kołodziejczak.

Kołodziejczak wskazuje, że podział sieci na pewno zmniejszy liczbę błędów i ograniczy przewagę kontraktową Biedronki, a jego zdaniem nic nie działa na gospodarkę tak dobrze jak zdrowa konkurencja. -W tej chwili jej brakuje, bo mamy kilka dużych podmiotów, które tę konkurencję zaburzają. Rozmawiałem ostatnio z człowiekiem, który sprzedaje warzywa do Lidla. Jak może być promocja, że kapusta kosztuje 1,99 zł, bo market tak sobie wymyślił i takich cen wymaga od dostawców? Są to absolutnie zaniżone ceny, poniżej kosztów produkcji, bo rolnik musi taką kapustę sprzedać za mniej niż 1 zł. Nie rozumiem, jak takie sytuacje może akceptować UOKiK. Wynika to właśnie z tego, że są na rynku podmioty, które ze względu na dominację mogą wywierać presję i nienaturalnie budować swoja pozycję – przekonuje i dodaje, że model handlu, który w Polsce jest przyjęty nie zgrywa się z modelem produkcji żywności. - To jest przyczyną wysokich cen żywności ale też upadającej produkcji – konkluduje.

Kliknij i przeczytaj także:

Prezes UOKiK odpowiada Agrounii: Biedronka nie jest monopolistą, nie ma podstaw do podziału

Dodaj komentarz

3 komentarze

 • Max 10% udziału w rynku 06.06.2020

  Dość niszczenia polskiego rynku!
  Poczytajcie o możliwościach otwierania sklepów w Portugalii. Zdziwicie się!

 • Naiwny 05.06.2020

  P. Kołodziejczak mnie zaskakuje i to pozytywnie. Słusznie zauważa monopolistyczną pozycję Biedonki i ich butę wobec konkurencji i urzędników. Nie panują nad cenami, informacją o pochodzeniu towarów itd.. Czekamy jakie decyzje podejmie UOKiK co do tych nieprawidłowości. Jak widać Polska jest dla JMD rajem biznesowym i nikt ich nie ruszy! Może jednak takie działania jak w/w Pana nakierują nasz Rząd na podjęcie szybkich działań wobec tego monopolisty,który ma już 25% rynku w swoich rekach,a my Polacy tak mamy....

 • D. 04.06.2020

  No Lidl i Biedra przesadzają, ale ten podział to aż niewiarygodny pomysł

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.