18.03.2020/10:31

Wraca handel w niedzielę? Rząd chciał tego, ale szybko się rozmyślił

Czasowe przywrócenie handlu w niedzielę to jeden z rządowych pomysłów na walkę z gospodarczymi skutkami rozprzestrzeniania się koronawirusa w Polsce. Wstrzymanie zakazu handlu znajdzie się w pakiecie pomocowym - donosi szereg ogólnopolskich mediów. Jednak w trakcie konferencji prasowej ani prezydent ani premier nie odnieśli się do tej kwestii. Czekamy na opublikowanie projektów ustaw.

Artykuł aktualizowany o godz. 17.05.

O sprawie informują nieoficjalnie m.in. reporterzy radia RMF FM. Jak wskazują, innymi elementami rządowego planu wsparcia dla firm będzie odroczenie spłat składek ZUS, płacenie przez państwo połowy pensji pracownikom firm w kryzysie, oraz pożyczki dla mikrofirm.

Dziennikarz ekonomiczny "Dziennika Gazety Prawnej" Bartek Godusławski donosi również, że "rząd rozważa czasowe przywrócenie zaopatrzenia sklepów i handlu w niedzielę". Podobne informacje znalazły się w internetowych serwisach "Pulsu Biznesu" oraz "Gazety Wyborczej".

W roboczym, rządowym dokumencie, z którego treścią zapoznała się również redakcja portalu wiadomoscihandlowe.pl, pojawił się zapis o "czasowym przywróceniu zaopatrzenia sklepów i handlu w niedzielę" (to dokładny cytat).

Minister rozwoju Jadwiga Emilewicz podczas popołudniowej konferencji powiedziała: – Umożliwiliśmy towarowanie sklepów w niedziele. Dzisiaj w ustawie mamy zakaz handlu, co oznacza, że placówki te są zamknięte od godz. 24 w sobotę do godz. 24 w niedzielę. Na mocy tej decyzji jest możliwość otwarcia sklepu po to, aby w niedzielę zaopatrzyć sklep. To po to, aby sklepy mogły być gotowe w poniedziałek na przyjęcie klientów. Na razie to działa od ubiegłej niedzieli na podstawie oświadczenia, ale będziemy wprowadzać zmiany także do ustawy.  

Szefowa resortu rozwoju nie powiedziała jednak nic na temat przywrócenia możliwości handlowania w niedziele.

W środę po zakończeniu Rady Gabinetowej, prezydent Andrzej Duda powiedział, że pakiet pomocowy już powstał i będzie w najbliższym czasie przekładany na projekty ustaw. Nikt nie jest w stanie przewidzieć, jak długo potrwa sytuacja kryzysowa. Program zakłada, że Polska radzi sobie sama, bez zewnętrznej pomocy.

–  Mam nadzieję, że przedsiębiorcy, którzy będą mogli z tych rozwiązań skorzystać, przetrwają ten trudny czas – powiedział Andrzej Duda. –  Chodzi o to, aby ochronić przedsiębiorstwa i miejsca pracy – dodał. 

Prezydent podziękował wszystkim, którzy uczestniczą w walce z kryzysem. Wymienił przedstawicieli poszczególnych branż. – Chciałbym podziękować wszystkim, którzy w ostatnich dniach sprzedają w sklepach. Dostrzegamy tę służbę – powiedział prezydent.  

Pakiet podzielony jest na 5 części. Wymienia bezpieczeństwo pracowników, finansowanie firm, ochronę zdrowia, wzmocnienie finansów i inwestycje publiczne.

Dodaj komentarz

12 komentarzy

 • Sztos 14.12.2020

  Przywrócenia niedziel chce ten kto nigdy w nie nie pracował i ma problem co z nią zrobić. Tak to pójdzie do galerii pochodzić jeden prezes z drugim, zje coś bo inaczej to z głodu by padł, może coś kupi ale tylko dlatego że w tygodniu nie ma czasu bo pracę kończy o 15 a sklepy są tylko do 23. Jeszcze powie że wszystkich niedziel jeden pracownik nie stoi i ma w tygodniu za to dzień wolnego, ale każdy wie że w prywatnych pracach tak nie ma i taki szef czy prezes wykorzystuję ile może. Zróbcie pożądane kontrolę praw pracownika zobaczycie ile firm tego nie przestrzega. Wiem, że każdy i tak ma inne zdanie ale prawda też jest inna. Jest też rozwiązanie jak w tygodniu nie wyrabiają się z zakupami to zamknąć w tygodniu sklepy a otworzyć tylko w niedzielę wtedy będzie ruch i utarg.

 • ZAWIEDZIONY 20.03.2020

  W TYGODNIU LUZ,W NIEDZIELE KAŻĄ PRACOWAĆ,KPINA.

 • znawca 19.03.2020

  Ktoś kto chce w niedziele otwartych sklepów sam najpierw powinien się zatrudnić w handlu ! Ciekawe kto teraz przyszedł by do pracy w niedziele ? Kiedy szkoły urzędy itd. nie pracują ! Dodatkowo już w tym tygodniu pustki w sklepach i godziny otwartych sklepów są ograniczane !

 • Adass 18.03.2020

  do ~kim, przecież przed zakazem handlu, pracownik nigdy nie pracował 4/4 niedziele w miesiącu, do tego miał wolny dzien w tygodniu, nie gadaj głupot. Poza tym gdyby nie pewnie osoby co pracują w systemie 24/7 to nie miałbyś internetu, prądu, gazu itp. Ale to akurat kasjerzy są najbardziej poszkodwani? Śmiech na sali.

 • kim 18.03.2020

  tak bo osoby które pracują w handlu to nie potrzebują wolnej niedzieli muszą pracować aby Pan z Panią mogli przyjść na niedzielny spacer i zakupy

 • Truth 18.03.2020

  To kolejna pisowska ściema i propaganda, tym razem także po to aby promować Dudę, który i tak o niczym nie decyduje. Pamiętacie wcześniejsze ściemy pisu - Strategia na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju, Budowa 100 czy może mniej mostów, milion samochodów elektrycznych, 300 tysięcy mieszkań, itd. A w praktyce to grupa kolesi dążących do totalnej władzy i zgarniającej wszystko dla siebie i wyniszczająca gospodarkę - w jakim stanie są państwowe firmy zarządzane przez kolejnych pseudofachowców ?. A jaki poziom reprezentują i co zrobili tacy ludzie jak Banaś, Macierewicz, Misiewicz, Chrzanowski, Kuchciński i wielu innych. Nie liczenie się z groszem państwowym i totalne kłamstwa.

 • Echhh 18.03.2020

  Czyli kolejny fake news ostatnich dni totalnych

 • Adasek 18.03.2020

  "W trakcie konferencji ani prezydent ani premier na razie nie potwierdzili zniesienia zakazu handlu w niedziele." I na tym można zakończyć czytanie, bowiem sam tytuł to zwyczajny clickbait.

 • 3e3 18.03.2020

  Super, niech wraca i juz zostaje. Niedziele powinny być handlowe!

 • Market 18.03.2020

  bez sensu. dla handlu to tylko wzrost kosztów

 • ABC 18.03.2020

  Dla gastronomii świetna wiadomość

 • Zmartwiony 18.03.2020

  Prowadzę sklep franczyzowy w galerii. W mojej ocenie wolne niedziele się sprawdziły. Mam wątpliwości, czy po otwarciu galerii klienci będą szturmować sklepy odzieżowe? Wydaje się, że wzrosną tylko koszty działalności, bo będę musiał zapewnić dodatkowy personel, który jakiś czas temu zredukowałem. Redukcja etatów jak wiemy nie podniosła stopy bezrobocia, natomiast moje obroty się rozłożyły równomiernie w tygodniu. Mam natomiast olbrzymie obawy, jak zachowają się galerie handlowe, co z czynszami? Jeżeli zakaz handlu potrwa dłużej moje zobowiązania wobec leasingodawców, kredytodawców,galerii a przede wszystkim 10 pracowników zrujnują moją Rodzinę. Oczywiście nie w miesiąc czy dwa ( bo wtedy tylko to boleśnie odczuję) ale dłużej nie udźwignę. Wolne niedziele też nie spowodują, że klienci ruszą do galerii, natomiast oczekiwania pracowników wzrosną, bo mogą ( i słusznie) twierdzić, że minimalną dostaną w bezpiecznym zakładzie bez kontaktów z klientami. Czy będzie mnie stać na więcej-wątpię?

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.