15.07.2020/08:45

Wspólnota mieszkaniowa przegrywa w sądzie. Poszło o zakaz sprzedaży alkoholu

Zdaniem Sądu Apelacyjnego w Warszawie wspólnota mieszkaniowa nie może bezpodstawnie zakazywać sprzedaży alkoholu w budynku, którym administruje. Należy wskazać na konkretne uchybienia.

O sprawie pisze dzisiejsza „Rzeczpospolita”, która podaje przykład jednej ze spółdzielni mieszkaniowych w Warszawie. Właściciele większości lokali w budynku sprzeciwili się wydaniu lokalowi, położonemu na parterze budynku, koncesji na sprzedaż alkoholu. Lokal należy do miasta i to ono wystąpiło do wspólnoty o wyrażenie zgody. Zarówno ratusz, jak i najemca otrzymali odmowę i sprawa weszła na ścieżkę sądową.

Najpierw badał ją Sąd Okręgowy w Warszawie, który stwierdził, że uchwała jest bezprawna, ponieważ wspólnota nie zaprezentowała wystarczających argumentów przemawiających za odrzuceniem wniosku. Ponadto w budynku działa już jeden lokal, w którym sprzedawany jest alkohol. Podkreślono również, że najemca nie złamał ustawy o przeciwdziałaniu alkoholizmowi.

Tę opinię potwierdził też Sąd Apelacyjny, do którego odwołała się wspólnota. Stwierdził on, że takie działanie należy potraktować, jako sprzeczne z zasadami współżycia społecznego.

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.