02.01.2017/16:50

Wyzwania dla sektora spożywczego na 2017 r.

Branża spożywcza jako całość może zaliczyć kończący się 2016 r. do udanych, bo po trzech kwartałach wzrost wartości produkcji sprzedanej wyniósł 6%. Eksperci banku BZ WBK oczekują, że ostatni kwartał nie zmieni tej dynamiki i będzie ona wyższa niż rok wcześniej.

Oczywiście jeśli bliżej przyjrzymy się poszczególnym segmentom rynku, to zobaczymy pewne różnice. W wielu segmentach w bieżącym roku sytuacja się poprawiła, np. na rynku mleka oraz wieprzowiny. Ale już np. w sektorze drobiu pogorszyła się. Co do zasady jednak przemysł nie narzekał w tym roku na dostępność surowca.

W kontekście przyszłości branży niepokoi niepewność związana z wyhamowaniem dynamiki wzrostu eksportu w III kwartale 2016. Także w 2017 r. jedną z najważniejszych kwestii będzie dalsza aktywność eksportowa, w tym dywersyfikacja eksportu i związany z tym rozwój relacji handlowych poza Europą.

- Na wspólnym rynku, który pozostanie dla nas głównym zagranicznym rynkiem zbytu, niestety prawdopodobnie nadal będziemy obserwować ataki, mające na celu dyskredytowanie jakości polskich produktów żywnościowych oraz inne formy przeciwdziałania umacnianiu się pozycji Polski – komentuje Grzegorz Rykaczewski, analityk sektora rolno-spożywczego w Banku Zachodnim WBK S.A.

Według ekspertów BZ WBK dużym znakiem zapytania jest Brexit.  - Jeśli w 2017 r. ruszy formalny proces opuszczania Unii Europejskiej przez Wielką Brytanię, zwiększy się niepewność dużej części przedsiębiorstw, które lokują swoje produkty na tym jednym z najważniejszych dla polskiej branży spożywczej, rynku – wyjaśnia Grzegorz Rykaczewski.

Wyzwaniem będą też rosnące koszty pracy oraz coraz większy problem ze znalezieniem pracowników, szczególnie do prac nieskomplikowanych.

- Oczekujemy, że w 2017 r. utrzyma się wysokie zapotrzebowanie na rynku globalnym na mięso wieprzowe oraz mleko i jego przetwory, dzięki czemu poprawi się sytuacja w tych sektorach. Istotnym wyzwaniem w przypadku wieprzowiny pozostanie ASF - tłumaczy analityk sektora rolno-spożywczego w Banku Zachodnim WBK S.A.

Rok 2017 powinien być udany również dla słodyczy, co będzie wynikało z rosnącego popytu zarówno w kraju, jak i za granicą. Zdaniem ekspertów w tym wypadku wyzwaniem mogą być koszty surowca tj. wysokie ceny cukru oraz rosnące ceny odtłuszczonego mleka w proszku. Na rynku krajowym zaostrzać się będzie konkurencja, głównie przez coraz większą aktywność podmiotów z Ukrainy.

Dla sektora drobiarskiego największym wyzwaniem będzie dalszy rozwój problemów związanych z „ptasią grypą”. - W sytuacji rosnącej produkcji mięsa drobiowego w Unii Europejskiej oraz dużej podaży drobiu w Europie i na świecie, utrzymanie się ograniczeń eksportowych na ważnych rynkach pozaunijnych będzie dotkliwe polskich przedsiębiorstw - podsumowuje Grzegorz Rykaczewski.

KLIKNIJ I PRZECZYTAJ TAKŻE:

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.