15.10.2018/15:08

Żabka: Franczyzobiorcy to nie pracownicy. Sądy już to badały

- Żabka utrzymuje niezmiennie, że w świetle wszystkich znanych przepisów, zgodnie z ekspertyzami prawnymi, franczyzobiorcy są samodzielnymi przedsiębiorcami, działającymi na własny rachunek - brzmi oświadczenie biura prasowego Żabka przesłanego m.in. do redakcji wiadomoscihandlowe.pl.

Żabka w oficjalnym komunikacie zaprzecza, że toczy się obecnie jakakolwiek sprawa z pozwu byłego franczyzobiorcy wobec sieci Żabka o uznanie umowy franczyzowej za umowę o pracę. Przypomnijmy, o takiej sprawie informował dziś rano Dziennik Gazeta Prawna.

- Przywoływana w publikacji sprawa jest przedstawiona w sposób niezgodny z faktami. Według naszych ustaleń, chodzi w tym przypadku o próbę wywiedzenia zarzutu istnienia stosunku pracy podjętą przez jednego z byłych franczyzobiorców w zarzutach wobec nakazu zapłaty wydanego przez Sąd - brzmi komunikat Żabki.

Jak zapewniają przedstawiciele firmy, sądy w przeszłości przy okazji spraw dotyczących zadłużenia badały już sprawę franczyzobiorców Żabki jako potencjalnych pracowników.

- Za każdym razem odmawiały one ustalenia stosunku pracy. Dlatego firma Żabka utrzymuje niezmiennie, że w świetle wszystkich znanych przepisów, zgodnie z ekspertyzami prawnymi, franczyzobiorcy są samodzielnymi przedsiębiorcami, działającymi na własny rachunek. Świadczy o tym między innymi to, że sami rejestrują swoją działalność, uzyskują właściwe uprawnienia i pozwolenia, rekrutują i zatrudniają swoich pracowników oraz rozliczają zobowiązania wobec ZUS i płacą podatki. Tak jak wszyscy przedsiębiorcy, codziennie podejmują różne decyzje biznesowe, które przekładają się na wyniki finansowe ich działalności gospodarczej - informuje Żabka.

I dodaje: - Fakt, że podobnie jak wielu innych przedsiębiorców wspólnie działają pod jedną, rozpoznawalną marką,  dzięki czemu mogą zwiększać swoją konkurencyjność wobec dużych sieci handlowych, w żaden sposób nie wpływa na ich status samodzielnego przedsiębiorcy.

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.