04.06.2018/15:45

Żabka po kontrolach PIP. Inspektorzy sceptyczni ws. statusu placówki pocztowej, Żabka pewna swego

Jak zapewnia sieć w odpowiedzi na nasze pytania, jej franczyzobiorcy decydując się na otwieranie sklepów w niehandlowe niedziele korzystają głównie z wyłączenia przewidzianego dla placówek, w których handel prowadzony jest przez przedsiębiorcę będącego osobą fizyczną "wyłącznie osobiście, we własnym imieniu i na własny rachunek". Te przypadki nie budzą wątpliwości inspektorów podczas kontroli.

Jednak dla franczyzobiorców Żabki teoretycznie korzystniejsze jest skorzystanie z innego wyłączenia, tego przewidzianego dla placówek pocztowych. To dlatego, że w takiej sytuacji pracować w sklepie w zakazaną niedzielę mógłby nie tylko właściciel, ale również szeregowi pracownicy. Jednak jak zdradza portalowi wiadomoscihandlowe.pl biuro prasowe Żabki, "z tego wyłączenia korzysta niewielka liczba osób prowadzących sklepy naszej sieci". Nie czynią tego wszyscy franczyzobiorcy, którzy na swoich sklepach wywiesili słynne już na całą Polskę naklejki z napisem "placówka pocztowa", o których pisaliśmy na portalu wiadomoscihandlowe.pl jako pierwsi, 24 kwietnia.

Licząca ok. 5 tys. sklepów sieć convenience nie zdradza, ile dokładnie jej placówek jest otwieranych w niedziele objęte zakazem handlu. - Do momentu ustabilizowania się tej liczby, zdecydowaliśmy się jej nie podawać - wyjaśnia spółka. Firma podkreśla, że o decyzje o handlowaniu (bądź nie) w niedziele podejmują samodzielnie jej franczyzobiorcy. Zachęcani do tego przez centralę potencjalnymi premiami. Jak ujawniliśmy, chodzi nawet o 10 proc. od obrotu netto zrealizowanego w niedzielę na większości towarów (bonus wyniesie nie mniej niż 350 zł).

Franczyzobiorcom, którzy zdecydowali się na otwarcie sklepów w niedziele w ramach wyjątku przewidzianego dla placówek pocztowych, a dziś - po kontrolach PIP - mają z tego powodu problemy, Żabka oferuje pomoc. - Zarówno w sytuacji występowania ogólnych wątpliwości związanych z nowym prawem, jak i w każdym konkretnym przypadku, staramy się wesprzeć prawnie franczyzobiorców, którzy jako drobni przedsiębiorcy mają ograniczone możliwości rozstrzygania ewentualnych wątpliwości powstających w konsekwencji wizyt organów kontrolnych - napisało nam biuro prasowe Żabki.

Jak ustaliliśmy, spółka 18 maja rozesłała do swoich franczyzobiorców maila z poradami, jak należy się zachować w przypadku kontroli PIP. Firma radzi, aby udostępniać inspektorom wszystkie niezbędne dokumenty i składać żądane wyjaśnienia, ale przed podpisaniem protokołu kontroli wnieść do niego zastrzeżenia.

Dodaj komentarz

5 komentarzy

 • Qba 08.06.2018

  Nawet jak zmienią ustawę to Żabki i take będą mogły być czynne bo są też kawiarniami.

 • Jac 06.06.2018

  Żaba to nie przedsiebiorstwo- to GANG!!

 • Stefan 05.06.2018

  Ted a Ty jakis pieniacz FB?:) Chcesz otwierac to otwierasz,nie chcesz otwierac to nie otwierasz.Jak jest z tym jakis problem,to rezygnuje-jak w kazdej innej firmie. Zyjemy w chorym kraju...

 • Ted 05.06.2018

  Nowelizacja może być krótka i prosta, do definicji placówki pocztowej należy dodać zakaz sprzedaży alkoholu i papierosów. przykład poniżej Prawo pocztowe- placówką pocztową jest jednostka organizacyjna operatora pocztowego lub agenta pocztowego w który/która nie prowadzi sprzedaży alkoholu i wyrobów tytoniowych .....w której można zawrzeć umowę o świadczenie usługi pocztowej

 • Pis to komuna 05.06.2018

  Komuchy z PRL też toczyły bitwę o handel 70 lat temu. Teraz komuchy pisowskie chcą zniszczyć demokrację i przywrócić system nakazowy-rozdzielczy z jedną partią jak było przed 89 rokiem i też toczą bitwę o handel.

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.