13.03.2019/13:32

Zakaz handlu i programy socjalne wpływają na decyzje o inwestycjach

Business Centre Club (BCC) odpowiedział na pytanie, dlaczego przedsiębiorcy nie inwestują. W ocenie wiceprezesa klubu Wojciecha Warskiego jedną z przyczyn jest brak zaufania do otoczenia prawnego i instytucjonalnego, w tym zakaz handlu w niedziele.

Wojciech Warski, który uczestniczył w konferencji Szkoły Głównej Handlowej pod nazwą „Przedsiębiorstwa wobec nieciągłości rozwoju” poruszył temat ostrożnego podejścia do nowych inwestycji ze strony przedsiębiorców.

Wskazał, ze jest to wbrew pozorom temat mniej finansowy, a bardziej polityczny i psychologiczny. Wśród wielu składowych problemu, wskazano dwie główne przyczyny. To brak zaufania do otoczenia prawnego i instytucjonalnego (mnożenie ustaw ingerujących w swobodę gospodarczą – handel w niedzielę, zmiany reguł gry w branżach m.in. na rynku energii, penalizacja przedsiębiorstw i traktowanie ich jak potencjalnych przestępców, niepewność prawna i sądowa oraz brak dobrych uregulowań dla innowacyjności).

Kolejną przyczyną jest niepewność dostępu do pracowników wobec gwałtownego pogorszenia się rynku pracy, spowodowaną głównie obniżeniem wieku emerytalnego i zbiegiem z programem 500+.

Wpływa na to również niemożność skonstruowania wiarygodnych biznesplanów, spowodowana presją płacową i zmianami cen materiałów zaopatrzeniowych.

Zdaniem eksperta, mniejsze znaczenie mają inne czynniki takie jak pokutujące przekonanie, że należy czekać na dofinansowania unijne, a nie pożyczki.

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.