10.02.2020/12:25

Zakaz handlu w niedziele a przyzwyczajenia Polaków. Nowy raport CBRE

Firma CBRE zbadała jak zakaz handlu w niedziele wpłynął na przyzwyczajenia zakupowe Polaków. Wynik okazał się zaskakujący.

Z badania zleconego przez CBRE wynika, że niemal dwóch na trzech Polaków nie zmieniło swoich przyzwyczajeń i wciąż z taką samą częstotliwością odwiedza centra handlowe. Zakaz handlu w niedziele wpłynął niemal na co czwartego konsumenta i przez niego rzadziej odwiedza centra handlowe.

61 proc. ankietowanych zadeklarowało, że zakaz handlu nie wpłynął w żaden sposób na ich wizyty w centrach handlowych w tygodniu. Zamiast siódmego dnia, wybierają po prostu każdy inny na odwiedzenie galerii.

Z kolei 23 proc. badanych ocenia, że niedziele niehandlowe wpłynęły na ich przyzwyczajenia. Po ich wprowadzeniu odwiedzają centra handlowe rzadziej, niż przed zakazem.

Więcej, niż co dwudziesty wskazał na coś zupełnie odwrotnego. 6 proc. oceniło, że zakaz handlu wpłynął pozytywnie na ich przyzwyczajenia konsumenckie. Dzięki niemu odwiedzają centra handlowe częściej, niż przed okresem, w którym Polacy mogli robić regularnie zakupy w niedziele.

– Te wyniki nie zaskakują jeżeli uwzględnimy, że już teraz centra handlowe to coś więcej niż tylko miejsce robienia zakupów. Rozbudowane strefy gastronomiczne i rozrywkowe powodują, że klienci mogą przyjść do centrum handlowego w dowolnym momencie, nawet gdy strefa handlowa nie jest czynna. Wybierają wtedy po prostu kino, strefę zabaw dla dzieci czy liczne restauracje – tłumaczy Magdalena Frątczak, szefowa sektora handlowego CBRE.

Wyniki badania CBRE pokrywają się z raportem Santander Consumer Banku dla money.pl. Według raportu Santander Consumer Banku niemal 70 proc. Polaków uważa, że zakaz handlu w niedziele w ogóle im nie przeszkadza. Natomiast niedziele niehandlowe uprzykrzają życie co czwartemu z nas. Badanie CBRE wskazuje na jeszcze jeden aspekt przyzwyczajeń Polaków. Wynika z niego, że coraz chętniej wybieramy mniejsze centra handlowe, aniżeli molochy posiadające tysiące mkw. przeznaczonych na handel.

Mniejsze centra wybiera 41 proc. badanych. To przewaga o 3 pp. nad tymi, którzy zakupy wolą robić w największych galeriach. Parki handlowe z kolei odwiedza co dziesiąty klient.

Autorzy badania wskazują, że zmianę przyzwyczajeń konsumentów widać również na rynku deweloperskim. Od stycznia do grudnia 2019 roku bowiem podaż wyniosła 280 tys. mkw., co oznacza najmniejszy przyrost od 20 lat. W 2020 roku metraż oddanych do użytku powierzchni handlowej się zwiększy – według szacunków wyniesie 390 tys. mkw.

Dodaj komentarz

4 komentarze

 • Morten 16.02.2020

  To co wyprawiają związkowcy wokół tej ustawy to gangsterka w biały dzień, niby ustawa miała być dla małych sklepów, a jak małe sklepy jak Żabki sobie radzą, to teraz chcą będanowelizowac ustawę tak, żeby sobie radzić przestały. No po prostu mistrzostwo świata!

 • Wolf 16.02.2020

  A propos zakazu handlu w niedzielę polecę Franzem Mauererem - nie chce mi się już o tym gadać.

 • Mike 16.02.2020

  Idea niehandlowej niedzieli nie jest głupia, w końcu trudno tylko kupować, kupowac i kupować, trzeba i książkę przeczytać i film jakiś zobaczyć, natomiast oczywiście zasadne jest pytanie jak bardzo restrykcyjne mają być przepisy - dla mnie są wystarczająco.

 • Jarząbek 16.02.2020

  Od momentu wprowadzenia zakazu handlu w niedziele nie byłem ani razu w kościele - jak zakaz to zakaz, trzeba go przestrzegać.

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.