24.07.2018/08:40

Zakaz handlu w niedziele a... rzepak. MRiRW: Będzie nowelizacja ustawy!

Problemu nie ma, ale i tak będzie nowelizacja - tak można podsumować odpowiedź Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi na interpelację posłanki Bożeny Kamińskiej (PO) w sprawie konsekwencji zakazu handlu w niedziele dla producentów rzepaku.

Przypomnijmy, o tej sprawie pisaliśmy już na wiadomoscihandlowe.pl. Bożena Kamińska w interpelacji podkreślała, że polscy producenci rzepaku w tym roku będą mieli "wyjęte 4-5 dni" z 30 dni intensywnej pracy podczas żniw. Rolnicy nie mogą długo zwlekać ze sprzedażą plonów, wielu z nich nie posiada odpowiednich powierzchni magazynowych, a utracili możliwość sprzedaży do skupu w niedziele. Ustawodawca pozwolił co prawda na funkcjonowanie w niehandlowe niedziele placówek, w których odbywa się skup "zbóż, buraków cukrowych, owoców, warzyw lub mleka surowego" - ale o rzepaku najwyraźniej zapomniał.

Jak tłumaczy w odpowiedzi na interpelację Rafał Romanowski, podsekretarz stanu w MRiRW, problem zdaniem resortu... w zasadzie nie istnieje. Zdaniem ministerstwa, nasiona rzepaku "należy zaliczać" do tej grupy płodów rolnych, które wskazane zostały w przytoczonym powyżej przepisie ustawy.

- Analogicznie do ziaren zbóż wymagają one szybkiego przyjęcia do skupu w celu zapewnienia prawidłowej jakości i zachowania płynności odbioru od rolników - argumentuje Romanowski, podkreślając, że celem ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele "nie było zakłócenie prawidłowego funkcjonowania skupów produktów rolnych podczas żniw".

W odpowiedzi na interpelację czytamy też, że minister rolnictwa i rozwoju wsi w porozumieniu z ministrem rodziny, pracy i polityki społecznej oraz Głównym Inspektorem Pracy "ustalili, że ograniczenia handlu oraz wykonywania czynności związanych z handlem w placówkach handlowych w niedziele (...) nie dotyczą skupu nasion rzepaku i innych nasion roślin rolniczych".

A jednak pośrednio MRiRW "przyznaje się" do niezamierzonego błędu w ustawie i do tego, że wspólna interpretacja to za mało i że potrzebne są zmiany przepisów. - Stosowne uzupełnienie przepisów zostanie przeprowadzone przy najbliższej nowelizacji ustawy - czytamy w odpowiedzi na interpelację posłanki Kamińskiej.

Czytaj także:
Posłanka PO: Producenci rzepaku tracą na zakazie handlu w niedziele!

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.