16.04.2020/17:07

Zakaz handlu w niedziele: jak dziś postrzegają go konsumenci i jak zmieniły się ich odczucia [TYLKO U NAS]

Handel artykułami powszechnej konsumpcji (produkty żywnościowe, kosmetyki, środki czystości, artykuły papiernicze) należy do tych dziedzin działalności gospodarczej, która powinna zapewniać nabywcom bliskość przestrzenną, czasową i emocjonalną. Dostępność czasowa dla klienta to przede wszystkim dogodne godziny otwarcia sklepów i brak zakazu handlu w niedziele. – wynika z badania przeprowadzonego przez Wydział Ekonomiczny Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie pod przewodnictwem prof. dr hab. Genowefy Sobczyk.

Zakaz handlu w niedziele wprowadzony został w okrojonej formie od 1 marca 2018 r. Zaczęto od ograniczeń handlu, by w 2020 r. całkowicie zamknąć sklepy w niedziele. Wyjątkiem są niedziele przedświąteczne. - O tym zdecydowało głównie lobby związków zawodowych, broniące wolnych niedziel dla pracowników sektora handlu, a nie preferencje i opinia konsumentów, czy przedsiębiorców. Zapytaliśmy więc w badaniach bezpośrednich nabywców, co o tym sądzą – tłumaczy prof. Genowefa Sobczyk.  

Badania prowadzone były w 2016 r. na etapie dyskusji o zakazie, w listopadzie 2018 r., kiedy obowiązywały dwie handlowe niedziele w miesiącu i w 2020 na przełomie marca i kwietnia, kiedy funkcjonował już pełen zakaz. Ostatnie badanie zostało przeprowadzone na próbie 215 gospodarstw domowych na obszarze południowo-wschodniej Polski.

Wprowadzony od 1 stycznia 2020 r. całkowity zakaz handlu w niedziele negatywnie oceniło 52 proc. badanych gospodarstw, pozytywnie prawie 30 proc., a pozostałe nie miały zdania na ten temat. - Negatywna ocena wiąże się głównie z brakiem możliwości zakupu, gdy respondent ma więcej wolnego czasu oraz wtedy, gdy wystąpi pilna potrzeba. Wśród negatywnych wskazań zakazu handlu znalazły się także skutki makroekonomiczne (14 proc. badanych), którymi są m. in. obniżenie obrotów i wpływów do budżetu z tytułu podatków, składek ZUS, przeniesienie się części handlu do internetu, brak możliwości dorywczej pracy w handlu – tłumaczy proc. Sobczyk.

Badaczka dodaje, że respondenci wyrażający się pozytywnie o zakazie handlu wskazują na brak potrzeby kupowania w niedzielę, korzystanie z innych form spędzania wolnego czasu niż pobyt w sklepach. W badaniu z 2018 r. wskazano na wolną niedzielę dla pracowników handlu i ich zadowolenie – taką korzyść  zauważało 66 proc. badanych.

Prof. Sobczyk wskazuje, że na pytanie o stosunek do liberalizacji handlu w niedziele najwięcej odpowiedzi uzyskała opcja otwierania sklepów przez właściciela, który chce sam stanąć za kasą, informując o tym klientów, ale też 20 proc. badanych chciałoby otwarcia wszystkich sklepów we wszystkie niedziele. Inne możliwości wskazywane przez badanych to otwarte małe sklepy lub krótszy handel w niedziele.

- Po dwóch latach obowiązywania ograniczeń w handlu w niedziele, konsumenci nie zmienili całkowicie swoich zachowań zakupowych, a udział opowiadających się przeciw zakazowi nawet wzrasta – zauważa prof. Sobczyk i dodaje, że w 2016 r., gdy planowano zmiany, było to 19,4 proc. badanych, w 2018 r. - 38 proc., zaś w 2020 r. - 52 proc. badanych gospodarstw). - Świadczy to o czasowym zmniejszeniu dostępności oferty towarowej dla nabywców i odczuwanym przez nich dysonansie z tego powodu – podsumowuje ekspertka.

Dodaj komentarz

3 komentarze

  • Prawda 17.04.2020

    To nie lobby związkowe wprowadziło zakaz handlu w niedzielę a zmowa Kościoła i PISu. Związki były tylko manipulowanym narzędziem.

  • Znawca 17.04.2020

    W handlu od dłuższego czasu brakowało ludzi do pracy. A studenci jak chcą to w niedziele na stacjach paliw oraz restauracjach zawsze znajdą pracę. Problem w tym że większość studentów i tak w weekendy wolą imprezować zamiast pracować.

  • D. 16.04.2020

    Ludzie sa zmeczeni nakazami i zakazami. Sam za studenta w weekendy pracowalem w rozntch miejscach, zeby zarobic na zycie. Co w tym zlego? Pracuja tez kierowcy - komunikacji zbiorowej, pociagow, transportu. Restauracje, kurierzy, lekarze, teatry, kina i mnostwo innych osob. Opetalo zwiazki zawodowe ze sklepow

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.