12.06.2018/14:57

Zakaz handlu w niedziele. Pod koniec czerwca konsultacje ws. zmian przepisów

W ostatnich dniach czerwca w Centrum Partnerstwa Społecznego Dialog odbędzie się organizowane przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej spotkanie konsultacyjne nt. możliwych zmian w ustawie o ograniczeniu handlu w niedziele. Z nieoficjalnych informacji portalu wiadomoscihandlowe.pl wynika, że najbardziej prawdopodobna data spotkania to 27 czerwca.

Do organizowanego przez MRPiPS spotkania zaproszony został Główny Inspektor Pracy, przedstawiciele organizacji pracodawców i organizacji związkowych, a także innych instytucji zainteresowanych ustawą obowiązującą od 1 marca br.

Jak zapowiada MRPiPS, spotkanie poświęcone będzie "analizie funkcjonowania przepisów ustawy". -  Zebrany materiał zostanie wykorzystany w przypadku podjęcia ewentualnych prac legislacyjnych zmierzających do doprecyzowania, czy też zmiany niektórych przepisów ustawy - wyjaśnia resort.

Jednym z kluczowych tematów, jakie mają zostać poruszone podczas spotkania konsultacyjnego, jest korzystanie przez sklepy z wyłączenia spod zakazu handlu w niedziele przewidzianego dla placówek pocztowych (to jeden z ponad 30 wyjątków zapisanych w ustawie). Przypomnijmy, że na portalu wiadomoscihandlowe.pl 24 kwietnia br. napisaliśmy jako pierwsi, że skorzystanie z tej furtki planują niektórzy franczyzobiorcy Żabki. Miałoby to być możliwe dzięki umowie podpisanej z firmą PointPack.pl, na mocy której Żabki są placówkami pocztowymi tego operatora pocztowego.

Takie działanie nie spodobało się związkowcom z NSZZ "Solidarność", czyli głównym pomysłodawcom ustawy ograniczającej niedzielny handel w Polsce, a także niektórym przedstawicielom Prawa i Sprawiedliwości oraz rządu. Negatywnie o funkcjonowaniu sklepów jako placówek pocztowych wypowiadał się m.in. wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Stanisław Szwed. W maju zapowiedział on możliwą nowelizację ustawy w tym zakresie. Ponadto niektóre kontrole Żabek przeprowadzone 13 i 20 maja br. zakończyły się skierowaniem spraw do sądu.

Sklepy-placówki pocztowe nie są jedynym tematem, jaki zostanie przedyskutowany w trakcie najbliższych konsultacji. Inne zagadnienia, których poruszenia należy się spodziewać, to m.in. działalność magazynów i centrów dystrybucyjnych w niedziele objęte zakazem handlu, a także ewentualne rozszerzenie ustawy tak, aby obejmowała również handel internetowy (e-commerce aktualnie jest wyłączony spod działania ustawy).

Związkowcy z Solidarności wrócą także do tematu zmian godzin obowiązywania zakazu. Aktualnie jest to pełna doba, rozpoczynająca się o północy w nocy z soboty na niedzielę. Strona pracownicza chciałaby, aby zakaz rozszerzyć na część wieczornych godzin sobotnich oraz kilka wczesnych godzin poniedziałkowych. Postulat Solidarności to trwanie zakazu od godz. 20 lub 22 (ostatnio coraz częściej ta druga wersja) w sobotę do 5 w poniedziałek.

Dodaj komentarz

12 komentarzy

 • polak mały 16.06.2018

  Czy ci ludzie naprawdę nie widzę, solidaruchy i rząd, że przez swój ośli upór w forsowaniu niedobrych przepisów szkodzą tym wszystkim którym mieli pomagać pracownik supermarketów, żabki i innym?

 • viola 16.06.2018

  Daliby by spokój tym biednym żabkom, każdy orze jak może, przecież nie łamią prawa ogłaszając się placówkami pocztowymi, tylko wykorzystują przepisy, żeby uczciwie zarabiać na chleb.

 • Kriss 16.06.2018

  No ciekawy jestem, zaostrzenie przepisów może uderzyć w Pocztę Polską, ciekawe cxzy solidarności i rząd zdecydują się na ten krok. Ja osobiście nie sądzę

 • GOSC 15.06.2018

  Zakaz handlu w marketach powinni wprowadzi od zaraz wszystkie Niedziela jak jest w Niemczech Francji itd.

 • ???? 14.06.2018

  Sprawdziłem co to za instytucja - miałem rację jest kontrolowana przez pis. Na mocy zarządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z 1 grudnia 2009 r. CPS "Dialog" przekształcono w jednostkę organizacyjną, podległą Ministrowi Pracy i Polityki Społecznej, finansowaną z budżetu państwa. teraz mam pewność, że tę organizację kontrolują obecnie pisowcy.

 • Bzzz 14.06.2018

  Proponuję zamknąć wszystkie sklepy, wrócić do czasów powojennych i PRL gdzie głównie kupowało się na targach. Z pewnością wszyscy będą zadowoleni...

 • kolo 13.06.2018

  I bardzo dobrze zakaz powinien obowiazywac do poniedzialku do 5 rano , a nie chodzic do pracy w niedziele lub jak to woli w poniedzialek na 24:15 do 8:15 rano ,to jest chora zmiana wiem co mowie bo sam pracuje na magazynie spozywczym .

 • nova 13.06.2018

  Jeśli tak, to co ze sklepami na stacjach benzynowych ??????

 • ???? 13.06.2018

  A co to jest "Centrum Partnerstwa Społecznego Dialog". Czy to nie jest jakaś organizacja utworzona przez bolszewików z pisu na wzór komunistycznych związków z PRLu ? Przepraszam jesli kogoś uraziłem ale pis wyraźnie dąży do tworzenia fikcyjnych instytucji, w pełni kontrolowanych przez bolszewików z pisu - prezydent, sądy, prokuratura, CBOS, TVP, itd.

 • Nibylandia 13.06.2018

  Proponuję całkowity zakaz wszystkiego i w każdej wsi i mieście pomnik smoleński.

 • sprawiedliwy 13.06.2018

  A z kim te konsultacje? Z Prezesem?

 • obywatel 13.06.2018

  Całkowicie zakazać. Będzie spokój. Utrzyma nas wszystkich NSZZ "Solidarność" ze swojej ciężkiej pracy!!!

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.