05.12.2018/11:22

Zakaz handlu w niedziele. POF: Poprawka Solidarności uderzy w dziesiątki tysięcy sklepów

Polska Organizacja Franczyzodawców skierowała do minister Rafalskiej pismo, w którym ostrzega, że złożona przez NSZZ Solidarność poprawka – w myśl której jednoosobowe firmy, działające pod szyldem franczyzowym, nie mogły otwierać swoich sklepów rodzinnych w niedziele – uderzy w dziesiątki tysięcy małych firm handlowych.

Jeśli widzisz ten tekst, oznacza to, że wykorzystałeś limit 8 bezpłatnych artykułów w tym miesiącu lub próbujesz przeczytać artykuł premium, dostępny wyłącznie dla naszych Subskrybentów.
Wspieraj profesjonalne dziennikarstwo.
Wykup subskrypcję i uzyskaj nieograniczony dostęp do naszego portalu.

Kliknij i sprawdź wszystkie korzyści z prenumeraty WH Plus

W ramach subskrybcji otrzymasz:
 • Dostęp do ekskluzywnych treści publikowanych wyłącznie na naszym portalu
 • Dostęp do wszystkich bieżących artykułów - newsów, analiz, raportów, komentarzy, wywiadów
 • Dostęp do całego archiwum artykułów na portalu wiadomoscihandlowe.pl - ponad 50 tys. materiałów dziennikarskich
W ramach Prenumeraty WH Plus także:
 • 6 wydań magazynu Wiadomości Handlowe w wersji drukowanej i e-wydania
 • Raport:Lista 60 regionalnych i lokalnych spożywczych sieci handlowych – trendy, prognozy wyzwania dla małych sieci
 • Tygodniowy przegląd kluczowych informacji i analiz. W każdy piątek w twojej skrzynce e-mail.
 • Gwarantowane miejsce na webinarach organizowanych przez Wiadomości Handlowe
 • Rabat 30% na wybrane raporty WH MARKET
Dodaj komentarz

4 komentarze

 • kaakaadoo 07.12.2018

  ~Bakbar .
  Sam sobie zaprzeczasz. "Nie jest stricte niezależnym przedsiębiorcą" - ale - "to na niego leci szambo kontroli, fiskusa, rozliczeń". Wytykasz "Frankowi", że jest związany umowami, zakazami, nakazami. A kto nie jest? Pokaż mi JEDEN całkowicie niezależny sklep, a przyznam Ci rację. Nawet warzywniak jest "związany umowami". Np. na giełdzie dostanie zniżkę na owoce, jak weźmie 4 skrzynki. I co, nie jest "związany"? Franczyzy są różne. W Żabkach ajent prawie o niczym nie decyduje, ale dostaje za to gotowy koncept, know-how, nawet za czynsz i prąd mu płacą. W innych franczyzach dostaje np. tylko znany szyld, tańszy terminal, lepsze ceny na część asortymentu, a "musi" tylko wziąć określoną ilość towaru, żeby dostać retro. Jest "zależny"? Jeszcze raz pytam - a kto nie jest? ........ I jeszcze jedno - piszesz, że "umacniałbyś stricte niezależny handel". Jak? No jaki masz pomysł? Zwolnić ich z podatków? Zakazać konkurencji w promieniu 2 km? Zadekretować niższe ceny zakupu?

 • Bob 06.12.2018

  Jeśli franczyzobiorca odprowadza składki ma swój NIP wpis w krs to czemu ma mieć zamknięte czemu nie może pracować w niedziele rodzina to proszę bardzo żeby na stacjach Orlen w niedzielę nie sprzedawano alkocholu art.spożywczych i tytoniowych bo moim zdaniem państwo gra tylko do własnej bramki markety przy stacjach jeszcze brakuje żeby Pani na poczcie przyjmując koperty robiła hot dogi

 • Bakbar 06.12.2018

  franczyznobiorca nie jest stricte niezależnym przedsiębiorcą, nie buduje własnego biznesu i nie prowadzi go na własny rachunek. Jego rachunek jest powiązany z zapisami umowy, a nie jego działalnością. Prowadzi zatem biznes na zlecenie obarczony większymi lub mniejszymi zakazami i nakazami. Zatem nie jest i nie powinien być traktowany na równi z niezależnymi podmiotami prowadzącymi biznes na własny rachunek. Franek to de facto taki współczesny niewolnik tylko korporacji, to również przesuwanie odpowiedzialności z korporacji na franka. To on jest podmiotem wprowadzającym i to na niego leci szambo kontroli, fiskusa, rozliczeń itp. Dawanie im przywilejów na równi z niezależnymi kupcami to potwarz dl kupców. Ja bym nie klęczał przed tymi korporacjami w stylu Żabka, Eurocash itp. Umacniałbym stricte niezależny handel a tego za dużo już nie zostało.

 • Stefan 05.12.2018

  Myślę, że rząd powinien się zgodzić z argumentami franczyzobiorców - są to sklepy płacące podatki w odróżnieniu od dużych sieci handlowych. Ratujmy tych, którzy podatki płacą u nas ! Niech posłowie wykażą się patriotyzmem gospodarczym ! Jeśli Solidarność chce tak rygorystycznie walczyć z handlem w niedzielę, to będziemy biedniejsi ! Czy tego Śniadek i Duda nie widzą ?

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.