28.09.2018/10:39

Zakaz handlu w niedziele. Prace nad nowelizacją ustawy przyspieszają!

Na czwartkowym spotkaniu w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej zapadła decyzja, że prace nad projektem nowelizacji ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele przyspieszą - donosi Forsal.pl.

Jak powiedział Alfred Bujara, szef sekcji handlowej w NSZZ "Solidarność", minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska "zgodziła się" podczas spotkania, by prace nad nowelizacją ustawy nabrały tempa. Kluczowa zmiana w ustawie polegać ma na jej uszczelnieniu poprzez zakazanie sklepom otwierania się w niedziele jako placówki pocztowe.

Wspomniany przepis po znowelizowaniu ma pozwalać na handel w niedziele "w placówkach pocztowych w rozumieniu ustawy z dnia 23 listopada 2012 r. – Prawo pocztowe (Dz. U. z 2017 r. poz. 1481 oraz z 2018 r. poz. 106 i 138), w których przeważająca działalność polega na świadczeniu usług pocztowych" - donosi Forsal.pl. Zdaniem portalu, MRPiPS skłania się ku akceptacji takiego brzmienia.

Cytowany przez portal Alfred Bujara wyraził nadzieję, że ustawa "zostanie znowelizowana jeszcze przed Świętami Bożego Narodzenia". Przypomnijmy, że w czerwcu br. wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Stanisław Szwed zapowiedział, że do zmian w ustawie dojdzie na jesieni, a zmienione regulacje wejdą w życie 1 stycznia 2019 r.

Z kolei jeszcze przed kilkoma dniami poseł PiS Janusz Śniadek, szef sejmowej podkomisji ds. rynku pracy zadeklarował w rozmowie z Gazeta.pl, że decyzja polityczna w sprawie nowelizacji ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele wciąż nie zapadła. Nie wiadomo nawet, czy projekt nowelizacji - gdy powstanie - byłby procedowany w trybie przewidzianym dla projektów poselskich, czy rządowych.

NSZZ "Solidarność" naciska na polityków PiS, aby znowelizowali ustawę, gdyż związkowcom nie podoba się wykorzystywanie przez kolejne sieci sklepów wyłączenia spod zakazu handlu w niedziele przewidzianego dla placówek pocztowych. Przypomnijmy, jak informowaliśmy na portalu wiadomoscihandlowe.pl, na takiej zasadzie działają w niedziele nie tylko Żabki. Z tego samego wyłączenia korzysta także część sklepów monopolowych sieci Al.Capone, jak również szereg mniejszych przedsiębiorców.

Dodaj komentarz

2 komentarze

  • OBYWATEL 01.10.2018

    GOSPODARKA WOLNORYNKOWA!!!! BUJARA, WEŹ SIĘ CHŁOPIE ZA PRACĘ!

  • Dss 28.09.2018

    Dopóki nie zostanie do ustawy wpisana franczyza to żabki nadal będą otwarte ponieważ żabka wymusi na franczyzobiorcach otwieranie sklepu w pojedynkę lub z rodziną. To że korzystają z punktu pocztowego to tylko odciazenie franczyzobiorcow bo mogą wspomagać się pracownikami którzy chcą w taki dzień pracować.

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.