28.10.2016/12:45

Zakaz handlu w niedzielę to utracone zakupy impulsowe

Po raz kolejny w Polsce powróciła dyskusja na temat wprowadzenia zakazu handlu w niedziele. Wszystko za sprawą obywatelskiego projektu ustawy, której inicjatorem jest Krajowy Sekretariat Banków, Handlu i Ubezpieczeń NSZZ „Solidarność”. Celem tych regulacji jest prawne zagwarantowanie ludziom zatrudnionym w branży handlowej wolnej od pracy niedzieli. Zakaz handlu w niedzielę – potrzebna inicjatywa czy atak na centra handlowe?

Zdaniem Aleksandra Walczaka, prezesa spółki Dekada rozwijającej sieć centrów handlowych w całej Polsce efektem wstrzymania handlu w niedziele będą spadki obrotów w lokalach.

- Koszty tego przedsięwzięcia - nie tylko finansowe, ale też społeczne - mogą być bardzo wysokie.  Nie możemy liczyć na to, że przychody z zakupów w pozostałe dni tygodnia zrekompensują utratę tego dnia. Wiele zakupów odbywa się w sposób impulsowy i utracony dzień handlowy to utracone zakupy impulsowe. Tak działa np. gastronomia, dla której straty będą w naturalny sposób nie do odrobienia – uważa Aleksander Walczak. 

- W przypadku wyłączenia działalności handlowej w niedzielę, pozostałe dni tygodnia zostaną obciążone m.in. wyższym czynszem, wynikającym ze stałych kosztów utrzymania obiektu. Centrum handlowe niezależnie od przepisów musi być utrzymywane 24 godziny na dobę, przez siedem dni w tygodniu. Posiada koszty amortyzacji, utrzymania ochrony czy prądu zużytego przez części wspólne, które są częściowo oświetlone nawet nocą. Redukcja niedzieli sprawi, że trzeba będzie rozłożyć te koszty na 6 dni a nie na 7, czego efektem będzie wzrost czynszu dla najemców oraz prawdopodobnie przełożenie tego na ceny towarów. Kolejnym efektem będzie skrócenie czasu pracy, a co za tym idzie konieczna będzie redukcja etatów – wylicza prezes Dekada S.A.

Badania PwC pokazują, że w wyniku wejścia w życie zakazu handlu w niedzielę, pracę może stracić nawet 85 tys. osób. Możliwość weekendowego dorobienia stracą studenci i emeryci. Właściciele sieci handlowych po kalkulacji swoich strat będą musieli ponieść ceny towarów lub świadczonych usług.

-  Zakaz handlu w niedziele nie poprawi także warunków zatrudnienia, a wręcz doprowadzi do ich pogorszenia – pracodawcy będą bowiem szukać rekompensaty wobec zmniejszonych obrotów. Zwolennicy ustawy argumentują, że sześć dni na zrobienie zakupów, to wystarczająco długi okres, a niedziela powinna być wolna dla pracowników sklepów. Twierdzą również, że dzięki zakazowi, firmy z branży handlowej ograniczyłyby koszty pracy i poprawiły warunki zatrudnienia. Badania CBOS z 2015 roku pokazują jednak, że 48 proc. dorosłych Polaków robi zakupy w niedzielę, a co szósty z nich czyni to dość często – tłumaczy Aleksander Walczak.

I dodaje: - Klienci odwiedzający centra handlowe w niedzielę nie robią w nich tylko zakupów. Charakter tych miejsc mocno w ostatnim czasie ewoluował. Galerie handlowe nie są już tylko zakupowymi destynacjami. Stały się kompleksami handlowo-usługowo-rozrywkowymi, w których ludzie zwłaszcza w soboty i niedziele chcą i lubią spędzać czas - robić zakupy, oglądać filmy, uprawiać sport, ale także dobrze zjeść i po prostu odpocząć. Zakaz handlu w niedziele mógłby ten model zaburzyć – komentuje szef firmy Dekada.

DekadaDziesięć obiektów sieci pod wspólną nazwą Dekada działa już w Brodnicy, Grójcu, Krakowie, Malborku, Myślenicach, Nowym Targu, Olsztynie, Sieradzu, Skierniewicach i Żyrardowie. Planowane są także inwestycje w Ciechanowie, Nysie i Łowiczu oraz razem z PKP centra handlowo-komunikacyjne w Koninie i Mińsku Mazowieckim. Docelowo sieć Dekada ma obejmować co najmniej 20 obiektów w całej Polsce. Głównymi najemcami galerii i centrów handlowych Dekada są największe sieci sklepów w Polsce: spożywcze, RTV i AGD, odzieżowe, obuwnicze, drogeryjne, apteczne i inne oraz sieciowe firmy usługowe i gastronomiczne.
Dodaj komentarz

1 komentarz

  • kk2 02.11.2016

    To może nareszcie ludzie zaczną kulturalnie spędzać czas, a nie w galeriach

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.