07.02.2017/10:30

Zakaz handlu w niedziele. Znamy "autopoprawki" Solidarności!

Nie będzie kary dwóch lat pozbawienia wolności za dopuszczanie się handlu w niedziele. NSZZ "Solidarność" wycofuje się z tego postulatu, zamiast tego proponując karę finansową do 10 proc. wartości obrotu sklepu w roku poprzedzającym. Związkowcy mają także szereg innych nowych propozycji. Cały pakiet "autopoprawek" zaprezentują w Sejmie we wtorek. Portal wiadomoscihandlowe.pl już wie, co znajdzie się w tym pakiecie.

- Kara dwóch lat pozbawienia wolności negatywnie wpływała na społeczny odbiór projektu ustawy - mówi portalowi wiadomoscihandlowe.pl Alfred Bujara, szef sekcji handlowej NSZZ "Solidarność". I dodaje: - Postanowiliśmy z niej zrezygnować, gdyż była zbyt dużym obciążeniem. Media rozdmuchały sprawę. Zaczęto pisać, że taka kara groziłaby nie przedsiębiorcom, a pracownikom i klientom sklepów. To totalne nieporozumienie - tłumaczy nasz rozmówca.

Bujara oraz inni przedstawiciele Komitetu Inicjatywy Ustawodawczej wszystkie autopoprawki omówią podczas posiedzenia Parlamentarnego Zespołu na rzecz Wspierania Przedsiębiorczości i Patriotyzmu Ekonomicznego, które rozpocznie się o godz. 12. To ten sam zespół, na którego posiedzeniach konsultowany był w minionym roku kształt podatku od sprzedaży detalicznej.

Jak udało nam się nieoficjalnie ustalić, w dzisiejszym spotkaniu oprócz posłów i senatorów oraz reprezentantów branży handlowej i związkowców udział wziąć mają również przedstawiciele Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Przypomnijmy, to właśnie w MRPiPS powstał projekt stanowiska rządu ws. zakazu handlu w niedziele, którego treść ujawniliśmy w minionym tygodniu na portalu wiadomoscihandlowe.pl.

Rezygnacja z pomysłu karania więzieniem za handel w niedziele to tylko jedna z "autopoprawek" przygotowanych przez związkowców z "Solidarności". Jak udało nam się ustalić, związkowcy jeszcze w poniedziałek wieczorem kończyli uzgadniać, jakie zmiany warto zaproponować w projekcie, tak aby był on jak najbardziej przejrzysty i zarazem najłatwiejszy do zaakceptowania dla obozu władzy i dla obywateli, a przy tym by w pełni realizował postulaty "Solidarności".

Portal wiadomoscihandlowe.pl dowiedział się, że w pakiecie "autopoprawek" znajdzie się m.in. poszerzenie katalogu wyjątków od zakazu handlu. "Solidarność" chce, aby wydłużony katalog objął dodatkowo zakłady pogrzebowe, urzędy pocztowe, placówki handlowe zlokalizowane w garnizonach i na terenie jednostek penitencjarnych, podmioty świadczące usługi na rzecz handlu zlokalizowane w portach morskich i lotniczych, oraz handel podczas imprez sportowo-rekreacyjnych i podczas festynów organizowanych przez samorządy, organizacje pozarządowe, instytucje kościelne i instytucje pomocy społecznej.

"Solidarność" zaproponuje także nową, prostszą definicję niedzieli, powiązaną z odpowiednimi zapisami Kodeksu pracy. Doprecyzowana zostanie również definicja placówki handlowej. Chodzi m.in. o to, aby nie istniały wątpliwości, że przepisy dotyczyć powinny zarówno podmiotów handlujących tylko detalicznie, tylko hurtowo, jak łączących detal z hurtem. Oprócz tego do definicji placówki handlowej zostaną włączone obiekty, w których działają sklepy internetowe.

Dodaj komentarz

2 komentarze

  • Celina 08.02.2017

    A czy Duda z Solidarności będzie mógł korzystać w niedziele z przywilejów w należącym do całego narodu domu wypoczynkowym "Bałtyk" w Kołobrzegu ? Prasa opisywała co Duda tam wyprawiał.

  • Czytelnik 07.02.2017

    Po raz kolejny Wiadomości Handlowe podają ważne newsy jako pierwsze, nawet przed mediami krajowymi. Szacun za to, co robicie!!

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.