25.07.2019/09:06

Zakłady Mięsne Henryk Kania domagają się 331 mln zł od firmy Rubin Energy

Zakłady Mięsne Henryk Kania wniosły do Sądu Okręgowego w Katowicach pozew przeciwko spółce Rubin Energy. Wartość zobowiązań RE wobec giełdowej spółki określono w pozwie aż na 331,2 mln zł.

Czym zajmuje się firma Rubin Energy? Jak informowały ZM Henryk Kania w czerwcu, z RE łączy je "współpraca handlowa".

- RE jest producentem wybranych wyrobów mięsnych (m.in. parówek i wyrobów plastrowanych), które z uwagi na brak odpowiedniej infrastruktury nie mogą być wytwarzane bezpośrednio w zakładach ZMHK.  ZMHK sprzedaje do RE nieprzetworzony surowiec mięsny, a następnie odkupuje od RE gotowy wyrób, zyskując tym samym możliwość dywersyfikacji portfolio produktów - tłumaczyły ZM Henryk Kania w komunikacie.

Znajdująca się w restrukturyzacji spółka wskazywała przy tym, że RE "został wskazany jako istotny kontrahent w sprawozdaniu finansowym ZMHK za 2018 rok. Z uwagi na przeoczenie, które nie zwróciło uwagi firmy audytorskiej, informacja ta nie znalazła się w sprawozdaniu finansowym ZMHK za rok 2017".

- Harmonogram spłat należności ze strony RE był dostosowywany m.in. do trwających w zakładzie RE procesów inwestycyjnych, mających na celu unowocześnienie parku maszynowego i zwiększenie mocy produkcyjnych - tłumaczyły ZMHK.

Grzegorz Minczanowski, będący prezesem ZMHK w chwili wydania cytowanego komunikatu (obecnie jest wiceprezesem), twierdził, że "sugerowanie jakichkolwiek niejasnych powiązań – zarówno kapitałowych, jak i osobowych – między oboma podmiotami jest niezgodne ze stanem faktycznym i godzi w dobre imię osób zarządzających oraz nadzorujących pracę zarządu ZMHK, a także samej spółki".

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.