15.03.2020/08:15

Zaktualizowane zalecenia Ministerstwa Rozwoju dla sklepów w związku z koronawirusem [LISTA]

W sobotę wieczorem Ministerstwo Rozwoju wydało nowe wytyczne dla placówek handlowych i usługowych, w tym w szczególności sklepów spożywczych, drogerii, placówek pocztowych, piekarni i pralni. Lista zaleceń sprzed kilku dni została rozszerzona.

W związku z rozprzestrzeniającym się koronawirusem, resort rozwoju zaleca, aby w obiektach handlowych i usługowych:

1. Zwracać klientom uwagę na konieczność zachowania bezpiecznej odległości w kolejkach i przy kasie (przynajmniej 1-1,5m)
2. Nie obawiać się zwracać uwagi współpracownikowi i klientowi, aby nie kasłał i nie kichał w naszym kierunku ani na produkty spożywcze.
3. Promować dokonywanie płatności bezgotówkowych.
4. Promować regularne i dokładne mycie rąk przez pracowników obiektów wodą z mydłem lub ich dezynfekcję środkiem na bazie alkoholu (min. 60%), w szczególności:
- Przed rozpoczęciem pracy;
- Przed kontaktem z żywnością, która jest przeznaczona do bezpośredniego spożycia, ugotowana, upieczona, usmażona;
- Po obróbce lub kontakcie z żywnością surową, nieprzetworzoną;
- Po zajmowaniu się odpadami/śmieciami;
- Po zakończeniu procedur czyszczenia/dezynfekcji;
- Po skorzystaniu z toalety;
- Po kaszlu, kichaniu, wydmuchaniu nosa;
- Po jedzeniu, piciu, lub paleniu;
- Po kontakcie z pieniędzmi;
5. Ograniczać, w miarę możliwości, ekspozycję w punktach handlowych żywności nieopakowanej, przeznaczonej do bezpośredniego spożycia szczególnie pieczywa, ciast, a tam gdzie żywność nieopakowana jest pakowana przez konsumenta- zwracać uwagę na właściwą higienę
6. Ograniczać możliwość przebierania i dotykania produktów, które są przeznaczone do spożycia bez mycia i obróbki termicznej (np. pieczywo, bułki, wyroby cukiernicze).
7. Promować wykorzystywanie do pakowania rękawic foliowych oraz torebek.
8. Wywiesić w widocznym miejscu informacje, jak skutecznie myć ręce.
9. Upowszechniać wśród pracowników wiedzę z zakresu BHP.
10. Zwrócić szczególną uwagę na rekomendacje, aby podczas wizyt w placówkach handlowych NIE dotykać dłońmi okolic twarzy zwłaszcza ust, nosa i oczu.
11. Przestrzegać higieny kaszlu i oddychania. Podczas kaszlu i kichania należy zakryć usta i nos zgiętym łokciem lub chusteczką – jak najszybciej wyrzuć chusteczkę do zamkniętego kosza i umyć ręce, używając mydła i wody lub zdezynfekować je środkami na bazie alkoholu (min. 60%).
12. Zapewnić, aby pomieszczenia handlowe były czyste i higieniczne:
- powierzchnie dotykowe takie jak: kasy samoobsługowe, blaty, lady i stoły, klamki, włączniki światła, poręcze i inne przedmioty (np. telefony, klawiatury, terminale płatnicze), a także wózki i koszyki muszą być regularnie wycierane środkiem dezynfekującym lub przecierane wodą z detergentem;
- wszystkie obszary często używane, takie jak toalety, pomieszczenia wspólne, powinny być regularnie i starannie sprzątane z użyciem wody z detergentem.

Ministerstwo Rozwoju przypomina ponadto, iż nie zaleca się noszenia maseczek ochronnych przez osoby zdrowe. Maseczki powinny być noszone przez osoby chore, osoby opiekujące się chorymi oraz personel medyczny pracujący z pacjentami podejrzewanymi o zakażenie koronawirusem.

Dodaj komentarz

28 komentarzy

 • Ekspedientka 22.03.2020

  Ja pracuję w galerii w sklepie kosmetycznym z higiena i dlatego mamy otwarte ale ręce mi opadają jak widzę starsze osoby które powinny siedzieć w domu i rodziców z dziećmi na zakupach. Tak jakby jedna osoba nie mogła przyjść tylko całe wycieczki spacerują. A my się boimy o siebie i i swoje rodziny czy czegoś nie złapiemy. Może by tak policja kontrolowała galerie i coś zrobiła z tymi nieodpowiedzialnymi rodzicami... Naprawdę brak słów na głupotę ludzka...

 • taka prawda 17.03.2020

  oprócz hutników praca najbliżej twarzy 15 cm i to prosto F2F ze wszystkich specjalizacji medycznych to OKULISTA - badanie w lampie szczelinowej , fiksacja -2cm -4 cm i inne . Powinna być lista zawodów lub specjalizacji szczególnie obciążona !!!

 • A L A R M 17.03.2020

  jeśli zastosować się do zaleceń to NALEŻY ZAMKNĄĆ ZAKŁADY O P T Y C Z N E kilka jeśli nie kilkanaście osób przymierza na twarz tą samą oprawę okularową, noski okularowe są przy samych kącikach oka !!! wydychając powietrze idzie na oprawkę !!! a mamy nie dotykać twarzy !!! a tu produkt najbliżej bo osadzony na twarzy

 • awex 16.03.2020

  A co z hutnikami szkła , hutnik to praca zespołowa matura polega na wydmuchiwaniu szkła z bańki szklanej kturą zrobił bańkarz następnie potem tę samą piszczel bierz dmuchacz wyrobów szklanych do ust i tak przez całe osiem godzin pracy dzielenia się śliną .I GDZIE TU ZACHOWAĆ OSTROŻNOŚĆ I CHIGIENĘ

 • Zreimizak 16.03.2020

  W każdym sklepie spożywczym poszły ceny do góry i to bardzo mocno. Daję przykład np,uda kurze z4.5zł-6zł na12zł,piersi kurze z 14-16 na21zł.Zaś mięso wieprzowe i wogłowę to szkoda mówić.Warzywa o 50%do góry. Gdzie jest bat na handlarzy?Jak tak dalej pójdzie to chodźmy PIS robił najlepsze cudeńka z zarazą kornawirusa ,to może wybory przegrać.Ludzie nie wytrzymają podwyżk żywności.

 • Bajońska 16.03.2020

  Pracuje w Dino. Mówicie o higienie o odkażaniu rąk? My nie mamy nawet rękawiczek jednorazowych a ręce myjemy zwykłym mydłem bo nie ma żadnego detergentu do odkażania.Parę osób odpadło wzięlo wolne dodatkowe jakie przysługuje. Za to te co zostaly maja kontakt z tłumem ludzi jak w każdy inny dzień kichających kaszlących, wyśmiewających się po zwróceniu choćby uwagi żeby zakładać rękawiczki przy pakowaniu żywności otwartej pieczywo, warzywa, owoce. Ot to jest odpowiedź pracodawcy na to że grupa osób została by podołać tak ciężkiemu zadaniu. Jesteśmy na szarym końcu NIKT O NAS NIE MYŚLI. Lekarze mają zabezpieczenia choćby w detergentach i maseczkach, urzędy i banki działają przez infolinię bądź wpuszczają po parę osób. Itd. U nas może każdy wejść ile osób chce na raz. BRAWO MY MOŻEMY SIĘ ZARAZIC NIKT NA TYM NIE STRACI TYLKO NASI BLISCY. MY TEŻ MAMY RODZINY I MAŁE DZIECI.

 • Andre 16.03.2020

  Tagi problem zgłasza się do sanepidu i PIP
  Te instytucje wam i klientom pomogą
  Nie ma co litować się nad pracodawcą
  Tym bardziej Tesco,to nie jest biedny pracodawca

 • Lolita 16.03.2020

  Jasne zamykają wszystko a tam gdzie skupiska największe mają nas za NIC

 • Pracownik 16.03.2020

  WTesco brak mydla dla pracownikow nie pamietam od kiedy brak ręczników o rekawiczkach nie wspomnę brak środków do mycia kas jednym slowem nie mamy nic aby w jakikolwiek zniwelować zagrozenie

 • Mex. 16.03.2020

  Jeśli dojdzie do tego że zostanie zlikwidowana gotówka to życzę powodzenia. Wystarczy krach jaki miał miejsce w 2008 roku i wszyscy trzymający pieniądze na koncie mogą się z jakimś procentem pożegnać. Tak samo jeśli któryś z banków sztucznie padnie.

 • juliusz 16.03.2020

  Tak zamknijmy sklepy spożywcze. Ale również apteki i szpitale. Tam też pracują ludzie. I umierajmy w domach z głodu i wycieńczenia. Ciekawe ile osób przeżyje bez jedzenia?

 • Ila 16.03.2020

  A co z salonami fryzjerskimi? My nie mamy możliwości utrzymać odległość 1 czy 1,5 metra a przychodzą osoby zakatarzone kaszlące.

 • tylko pytam 16.03.2020

  długo nad ww. zaleceniami myślała wybitna pani politolog/menadżer kultury?

 • Gosia Ewa 16.03.2020

  Maseczkę właśnie w bardzo prosty sposób zrobiłam sama z ręcznika kuchennego. Filmiki z instrukcja są w internecie i na mojej stronie fb

 • Olo 16.03.2020

  W aptekach nie przestrzegają higieny. W tych samych brudnych rękawiczkach kasuja pieniądze i wydają leki. Klientowi w drzwiach pozostawili szczeline, gdzie zeby zaplacic musi sie w nia wciskac. Jeden po drugim. Kto sie tym zajmie. W takich miejscach powinno się czuć bezpiecznie. To nie są stragany na bazarku.

 • Henryk 16.03.2020

  ALE PO CO MASECZKI OCHRONNE... LEPIEJ POWIEDZIEĆ, ŻE SĄ NIEPRZYDATNE NIŻ PRZYZNAĆ SIĘ PRZEZ RZĄD, ŻE NIE ZROBIŁ NIC ŻEBY ZAPEWNIĆ ICH DOSTĘPNOŚĆ!!!!

 • Klak 16.03.2020

  Wszystkie osoby na kasach powinny byc w maskach.To skandal co wyląduje rząd!!! Po prostu nie ma w Polsce maseczek dla szpitali i dlatego wyląduje głupoty,że tylko chorzy powinni chodzić w maseczkach.Nie chodzi o ludzi tylko o kompromitację,że w szpitalu brakuje marek.Maski powinny być dostępne dla wszystkich obywateli.

 • Iwo 16.03.2020

  Pozamykanie marketów i galerii miało by sens tam najwięcej ludzi przetacza się i osiedlowe sklepy miałyby zysk. Bubel markety niech się bogacą ale kosztem własnych obywateli a nie Polaków. W mediach pełno info że sklepy wyposażone są w środki dezynfekujące tylko takich nie widziałam nigdzie. W biedronkach wózki myte na bieżąco, a o ochronie pracowników nic. Znając życie to pracownik na dworze lub w pomieszczeniu gospodarczym szoruje szmatą najbardziej zabrudzone kosze lub wózki. A zresztą wyobrażacie sobie żeby kasjerka schodziła z kasy co jakiś czas aby umyć ręce przecież by została zlinczowana przez klientów a później przez kierownika za spacerki po sklepie. W marketach liczy się jedynie zysk, nie klient i nie pracownik. Państwo też ma zwykłych ludzi w poważaniu, dlatego że o kasjerach nie jest głośno, nie mówią o wyzysku, o niskich pensjach i nie protestują, jak inne zawody więc wolno wszystko. A ochrona dzieci i rodzin tych pracowników, żadna. Znowu wybrani objęci ochroną państwa.

 • Gosc 16.03.2020

  Zdrowy idac do sklepu zaklada maske dla swojego bezpieczenstwa, bo nie wie czy obok nie stoi zarazony, tak samo robi policja, straz itd, bo nie wiedza kogo kontroluja, a skoro zdrowi chodzac np do sklepu maja nie zakladac masek to i wszystkie sluzby ktore kontroluja jak w/w tez niech zdejmuja maski. Takie gadanie glupot.

 • Ki 16.03.2020

  A w sklepie kolo mojego domu w niedziele handel kwitnie a klienci to sami menele po alko!!!Moze by tak przynajmniej w niedziele zamknac,dodam ze za lada stala pracownica nie wlasciciel

 • Zdziwiona 16.03.2020

  Wszystkie instrukcje super tylko dlaczego nikt nie ograniczy godzin pracy ekspedientkom które po 8-9 godz siedzą, stoją za kasą w wdychają te zarazki ,wirusy bo ludziska muszą zrobić zapasy.Nikt nigdy nie myśli o takich ludziach sądy , urzędy to tak a spożywczymi co to takiego?SWUTNE BO TAM TEŻ CHCĄ ŻYĆ!!!!!!!!

 • Marek 16.03.2020

  Byłem w piekarni a tam sprzedawczyni w tych samych rękawiczkach jednocześnie i kasowała pieniądze i podawała chleb i bulki. To samo powtórzyło się w rzeźniku więc o co tu chodzi? To jakaś paranoja

 • Paula 15.03.2020

  Nie wiem jak do końca jest z tym ograniczeniem w handlu bo np. wszystkie sklepy w c.h są pozamykane a sklep w którym ja pracuje asortyment bizuteria zegarki nie jest wyszczegolniony w zarzadzeniu i muszę pracować bo mój pracodawca uważa ze jest luka w zarzadzeniu i powinniśmy pracować jako jedyni w galerii

 • Pracownik handlu 15.03.2020

  Maski nadal nie zalecają a w handlu i pracy sprzedawcy to największe zabezpieczenie. Z jednej strony ogranicza roznoszenie się własnych zarazków z drugiej chroni przed zarażeniem z powodu kichania i plucia podczas mówienia a po trzecie ogranicza dotykanie okolicy ust i nosa... wtf???

 • Hania 15.03.2020

  Łatwiej było by ograniczyć handel supermarketów do minimum..... No ale osoby pracujące w takich supermarketach są teraz najłatwiej narażone na zarażenie virusem..... Też mamy rodziny które chcemy chronić.... Ale to taki mało ważny szczegół.... Pracownicy supermarketów są na samym końcu......

 • sami-swoi 15.03.2020

  Panie Ministrze A co z wózkami i koszami sklepowymi które powinny być dezynfekowane i myte każdego dnia a nie jak teraz wcale bo to jest nas wszystkich ZDROWIE bo jeśli nie zrobimy z tym porządek to żebyśmy się nie obudzili z ręką w nocniku sklepy markety powinny posiadać urządzenia do dezynfekcji i mycia wózków i koszy sklepowych i robić każdego dnia dezynfekcjie i mycie wózków i koszy sklepowych tam jest dopiero syf który zabieramy z sobą.!!!!!!

 • Michał 15.03.2020

  Rząd walczy z epidemią. Kupią sobie ponad 200 luksusowych limuzyn
  https://www.msn.com/pl-pl/wiadomosci/polska/rząd-walczy-z-epidemią-kupią-sobie-ponad-200-luksusowych-limuzyn/ar-BB11bJvS?ocid=spartandhp

 • Lepold 15.03.2020

  A co robi Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji, które powinno się zajmować koronawirusem. Czy rola Kamińskiego to tylko inwigilacja i prowokacje wobec opozycji nawet w tak trudnym dla Polski okresie ? Dlaczego posłali CBA do szpitala Grodzkiego ? Chyba Ci ludzie nie potrafią nic innego robić niż spiskować przeciwko innym

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.