25.05.2020/16:39

Zapisy specustawy niejednoznaczne dla najemców i operatorów centrów handlowych

Zapisy specustawy nie są w całości adekwatne do realiów obowiązujących na rynku – uważa Adam Ziębicki, prawnik w kancelarii Chałas i Wspólnicy. Wskazują na to konflikty pomiędzy najemcami a galeriami handlowymi. 

Kancelaria Chałas i Wspólnicy podkreśla, że ustawodawca w specustawie podjął próbę ochrony obu stron umów najmu przed negatywnymi konsekwencjami zakazu handlu, ale praktyka pokazuje, że sytuacje wymykają się jednoznacznej klasyfikacji. 

- W mojej ocenie norma wynikająca z art. 15ze specustawy chroni jedynie najemców i to też wyłącznie częściowo.  Wygaszenie wzajemnych zobowiązań stron umowy najmu spowodowało zwolnienie najemców z czynszu za najem powierzchni użytkowej w galeriach handlowych. Art. 15ze ust. 2 specustawy wprowadza przepis, zgodnie z którym najemca powinien (ale nie musi!) złożyć bezwarunkową ofertę przedłużenia dotychczasowej umowy o okres zakazu handlu przedłużony o kolejne sześć miesięcy. Wprowadzone przepisy nie regulują jednak sytuacji najemców, którzy takiej oferty nie złożą. W takiej sytuacji obecne umowy najmu powinny być zakończone w pierwotnie przewidzianym terminie z uwzględnieniem zwolnienia z płatności za najem za czas zakazu handlu. W praktyce może jednak dojść do sytuacji, w której galeria handlowe chcąc sobie zrekompensować „wygaszony” czynsz albo gdy najemca nie złoży takiej oferty, odgórnie narzuci drugiej stronie  niekorzystne rozwiązania umowne – np. zwiększy czynsz za lokal. Ustawa nie przewiduje żadnych rozwiązań ochronnych przed taką sytuacją – komentuje prawnik Adam Ziębicki.
 

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.