16.09.2020/12:58

ZAPPA górą. Inspekcja farmaceutyczna nakazuje zamknąć na Podlasiu 12 aptek DOZ

Podlaski Wojewódzki Inspektor Farmaceutyczny wydał 12 decyzji w sprawie aptek należących do sieci Dbam O Zdrowie. Wniosek w tej sprawie złożył Związek Aptekarzy Pracodawców Polskich Aptek (ZAPPA). Jeśli decyzja zostanie utrzymana przez GIF, może mieć doniosłe skutki dla rynku aptek ogólnodostępnych.

Jak informuje ZAPPA, podlaski WIF wydał 12 decyzji kończących postępowanie w sprawie naruszania przez sieć DOZ obowiązujących od 2004 r. limitów antykoncentracyjnych, które pozwalają jednej sieci na prowadzenie w danym województwie aptek w liczbie nie przekraczającej 1 proc. ogólnodostępnych placówek działających na tym terenie. Decyzja dotyczyła 12 przedsiębiorców, prowadzących na Podlasiu łącznie 16 aptek. Tymczasem limit dekoncentracyjny dla tego województwa to 4 placówki.

WIF stwierdził, że 12 spółek DOZ stanowi grupę kapitałową, zatem przedsiębiorcy działają z naruszeniem prawa – art. 99.3 ustawy Prawo Farmaceutyczne. Na mocy decyzji WIF, grupa kapitałowa prowadząca sieć aptek DOZ została zobowiązana do usunięcia uchybień i dostosowania się do określonych prawem wymagań, pod rygorem cofnięcia przez WIF nadliczbowych zezwoleń. Sieć dostała na to 6 miesięcy.

W uzasadnieniu decyzji Wojewódzki Inspektor Farmaceutyczny podał szereg argumentów, a wśród nich, że warunki prowadzenia apteki muszą być spełniane przez cały czas jej prowadzenia, a nie tylko w momencie wydania zezwolenia.

Decyzja WIF nie jest ostateczna, podlega odwołaniu do GIF.

ZAPPA zwraca uwagę, że konieczność przestrzegania limitów antykoncentracyjnych oraz wszystkich innych przesłanek, koniecznych do uzyskania zezwolenia przez cały czas prowadzenia apteki potwierdził w niedawnych dwóch wyrokach Naczelny Sąd Administracyjny.

NSA wskazał, że „podmiot przejmujący zezwolenia pierwotnie udzielone podmiotowi przejmowanemu musi spełniać warunki, od spełniania których jest uzależnione jego przyznanie, albowiem przejęcie zezwolenia, a co za tym idzie wykonywanie wynikających z niego uprawnień, nie może abstrahować od określonych ustawą aktualnych warunków jego udzielenia.”

W rejestrze aptek prowadzonym przez Głównego Inspektora Farmaceutycznego na początku 2018 r. widniało 845 aktywnych ogólnodostępnych aptek DOZ, z czego 552 należą do spółek bezpośrednio lub pośrednio powiązanych z DOZ SA, natomiast 293 apteki to apteki franczyzowe.

Jeśli postanowienie podlaskiego GIS zostanie utrzymane w mocy przez GIF i zyska moc prawną, rynek apteczny, a przede wszystkim jedną z największych sieci aptek DOZ, czekają poważne zmiany. W 14 kolejnych wojewódzkich inspektoratach prowadzone są również na wniosek ZAPPA analogiczne postępowania wobec sieci DOZ. W maju 2018 r. organizacja złożyła wnioski o cofnięcie 413 zezwoleń tej sieci, ponieważ tyle aptek tej sieci narusza limity antykoncentracyjne.

Źródło: aptekarze.org.pl

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.