24.08.2018/13:22

Żarówki halogenowe zostaną wycofane z produkcji już 1 września 2018 r.

Z początkiem września 2018 r. wchodzi w życie rozporządzenie Komisji Europejskiej w sprawie wycofania z rynku żarówek z żarnikiem halogenowym. Nowe regulacje miały obowiązywać już od dwóch lat, ale Komisja dała branży czas na przygotowanie się do tej zmiany – przypomina gazeta.pl.

Żarówki halogenowe nie znikną od razu ze sklepowych półek. Te, które już zostały wprowadzone na rynek, będą mogły zostać sprzedane. Jednak od 1 września nie wolno już produkować ani dostarczać do sklepów detalicznych nowych żarówek z żarnikiem halogenowym – informuje gazeta.pl.

Obecnie głównym typem oświetlenia elektrycznego pozostają żarówki LED, które są ok. 5 razy bardziej oszczędne od halogenów. Mimo że są nieco droższe, to dzięki oszczędności energii spłacają się dość szybko. Mają też wielokrotnie dłuższą żywotność, zatem ich zakup w sumie bardzo się opłaca.

Gazeta.pl cytuje rzeczniczkę Komisji Europejskiej ds. klimatu i energii Annę-Kaisę Itkonen, która wylicza, że przestawienie się na oświetlenie LED ma przynieść krajom Unii Europejskiej oszczędności porównywalne z rocznym zużyciem energii w Portugalii. Emisja CO2 zmniejszy się dzięki temu do 2025 r. o ponad 15 mln ton.

Czytaj więcej na stronie gazeta.pl

Dodaj komentarz

2 komentarze

  • Dino 25.08.2018

    Kurwa mać!

  • jan 25.08.2018

    Bzdura, dziwnym trafem markowe LED-y które kupiłem, padają po kilku miesiącach. Ale ja jestem z tych, co gromadzą paragony, tak więc producent będzie wymieniać mi je na nowe, jeśli padną w okresie gwarancyjnym :)

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.