24.08.2019/14:30

ZM Henryk Kania chce wydzierżawić majątek produkcyjny spółce HK Trade

Zarząd ZM Henryk Kania złożył do nadzorcy sądowego spółki wniosek o zwołanie rady wierzycieli, aby ta zdecydowała w sprawie wydzierżawienia majątku produkcyjnego spółce celowej HK Trade. Producent mięsa poinformował o tym w raporcie bieżącym.

Przedmiotem dzierżawy ma być przedsiębiorstwo spółki stanowiące zorganizowany zespół składników materialnych i niematerialnych przeznaczonych do prowadzenia działalności gospodarczej polegającej na produkcji wyrobów mięsnych.

Według zarządu ZM Henryk Kania, dzierżawa majątku produkcyjnego miałaby pozwolić "opanować kryzysową sytuację i zrealizować na wstępie pośrednie cele restrukturyzacji". Chodzi o uzyskanie finansowania obrotowego umożliwiającego odbudowanie produkcji i wolumenu dostaw do głównych odbiorców, utrzymanie czynnego przedsiębiorstwa i miejsc pracy, pozyskanie przychodów na pokrycie kosztów bieżącego funkcjonowania, odbudowanie zaufania rynku, a także zachowanie substancji majątkowej i zapobieżenie degradacji technicznej i deprecjacji maszyn i urządzeń.

Czynsz netto z tytułu dzierżawy ma wynosić 1,1 mln zł miesięcznie przez trzy pierwsze miesiące. Następnie jego wysokość odpowiadać będzie równowartości 90 proc. zysku EBITDa wypracowanego przez dzierżawcę we wcześniejszym miesiącu (przy czym nie mniej niż 1,35 mln zł).

- W czasie obowiązywania umowy dzierżawy, HKT jako dzierżawcy miałoby przysługiwać prawo pierwokupu przedmiotu dzierżawy. Prawo pierwokupu mogłoby być wykonane za cenę równą (w przypadku złożenia przez osobę trzecią oferty nabycia przedmiotu dzierżawy za cenę niższą) lub wyższą (równą kwocie oferty nabycia przedmiotu dzierżawy złożonej przez osobę trzecią) od wartości przedmiotu dzierżawy wynikającej z wyceny pt. "Opinia określająca wartość zorganizowanej części przedsiębiorstwa (ZCP Zakłady Mięsne Henryk Kania)", sporządzonej przez spółkę Lion Broker sp. z o.o., po wartości dla wymuszonej sprzedaży, tj. za kwotę ok. 248 mln zł - czytamy w komunikacie ZM HK.

Dzierżawa miałaby być terminowa - obowiązywałaby przez czas oznaczony (6 miesięcy), z możliwością przedłużenia na czas nieoznaczony, jeśli prowadzone wobec ZM HK przyspieszone postępowanie układowe byłoby kontynuowane.

Ponadto, przed wejściem w życie umowy dzierżawy, spółki ZM Henryk Kania i HK Trade miałyby zawrzeć umowę o współpracy w zakresie przerobu surowca. HK Trade miałoby dokonywać zakupu i dostaw surowca do przerobu do ZM HK, a Kania odbierałby i przerabiał surowiec.

- Celem zawarcia tej umowy jest wspólne podejmowanie działań zmierzających do zagwarantowania ciągłości dostaw surowca do ZM HK, niezbędnych do przerobu przez ZM HK surowca mięsnego będącego własnością HKT, a ponadto utrzymanie oraz zwiększenie wolumenu i wartości sprzedazy wyrobów mięsnych do sieci handlowych współpracujących dotychczas z ZM HK - czytamy w komunikacie Henryka Kani.

Wynagrodzenie ZM HK z tytułu świadczenia usług objętych umową współpracy w zakresie przerobu surowca wynosiłoby 2,5 mln zł netto za dwa tygodnie (166 667 zł dziennie).

Umowa dzierżawy miałaby wejść w życie po upływie 2 tygodni od podjęcia przez radę wierzycieli uchwały w sprawie wyrażenia zgody na zawarcie kontraktu.

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.