05.06.2019/10:13

ZM Henryk Kania składa wniosek o otwarcie przyspieszonego postępowania układowego

Zarząd spółki Zakłady Mięsne Henryk Kania SA z siedzibą w Pszczynie poinformował, że 4 czerwca 2019 r. złożył wniosek o otwarcie postępowania restrukturyzacyjnego – przyspieszonego postępowania układowego. Zarząd spółki ocenia, że jej sytuacja ekonomiczna wskazuje, że w niedługim czasie może stać się niewypłacalna.

„Trudna sytuacja ekonomiczna spółki związana jest z ograniczonym dostępem do kapitału obrotowego, co wywołane zostało w szczególności znaczącymi wzrostami cen surowca w I kwartale 2019 r. – do 30 proc. Ograniczenia możliwości zakupu surowca spowodowały opóźnienia w realizacji i zmniejszenie wielkości przychodów spółki” – czytamy w komunikacie gieldowym.

ZM Kania wybrały przyspieszone postępowanie układowe, które zdaniem zarządu pozwoli na wypracowanie wspólnego układu z wierzycielami, a jego wykonanie zapewni najwyższy poziom zaspokojenia zobowiązań wobec nich.

Wraz z wnioskiem spółka złożyła propozycje układowe oraz wstępny plan restrukturyzacyjny. Zakłada on m.in. wzmocnienie kontroli kosztów surowca, wzmocnienie kontroli cen i marżowości produktów, przywrócenie wolumenu produkcji i sprzedaży do wielkości osiąganych w trakcie 2018 r., pod warunkiem pozyskania przez spółkę kapitału obrotowego, którego na chwilę obecną nie posiada ona w ilości pozwalającej kontynuować produkcję.

Spółka chce odzyskać stałą rentowność i przewagę konkurencyjną na rynku poprzez rozbudowę zakładów produkcyjnych, doposażenie maszyn i urządzeń, automatyzację i robotyzację procesów produkcyjnych, budowę wizerunku marki i rozbudowywanie portfolio produktowego. Podjęcie tych działań wymaga przyjęcia układu przez wierzycieli spółki i zatwierdzenia układu przez sąd.

"W poprzednich latach nasza spółka musiała stawić czoło narastającej presji cenowej ze strony sieci handlowych. To nierówna walka, która szczególnie mocno odbija się na kondycji finansowej polskich rodzinnych firm, takich jak nasza – gdzie z niewielkiego rodzinnego przedsiębiorstwa, udało nam się stworzyć firmę generującą miliardowe obroty i produkującą wyroby trafiające do milionów Polaków. Nasz dynamiczny rozwój nie byłby możliwy gdyby nie ogromne inwestycje oparte na obligacjach oraz kosztownym finansowaniu bankowym. Niesprzyjające otoczenie rynkowe w połączeniu ze wspomnianymi czynnikami doprowadziło do obecnej sytuacji. Naszym nadrzędnym celem jest jak najszybsze wznowienie pełnych dostaw do naszych odbiorców. Jesteśmy w stałym kontakcie z naszymi partnerami handlowymi, na bieżąco informujemy ich o możliwościach realizacji produkcji i ustalamy indywidualne tryby działania." – informuje spółka.

"W obliczu powstałej niestabilności operacyjnej podjęliśmy bezzwłoczne działania zaradcze,  mające na celu odzyskanie przez spółkę płynności finansowej i stabilności produkcyjnej. Dążymy przede wszystkim do zwiększenia dostępu do finansowania kapitału obrotowego w drodze finansowania zewnętrznego oraz pozyskania partnera finansującego zakupy i sprzedaż naszych wyrobów. Produkcja w naszych nowoczesnych zakładach pozostaje rentowna i może być kontynuowana przy udostępnieniu kapitału obrotowego na oczekiwanym poziomie." – dodaje spółka.

Dodaj komentarz

1 komentarz

  • Anielka 05.06.2019

    Żałosne! I Ani słowem o przekładaniu rok po roku spłaty wielosetmilionowych należności od Rubin Energy i dotychczas niezwróconej prawie 100 mln zaliczce danej Fresh Investment należącej a jakżeby inaczej do rodziny.

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.