24.06.2014/16:39

Zmiany w prawach konsumenta wejdą z opóźnieniem

Ustawa o prawach konsumenta została we wtorek opublikowana w Dzienniku Ustaw. Oznacza to, że przepisy zaczną obowiązywać za sześć miesięcy.

Ustawa wdraża do polskiego prawa dyrektywę Parlamentu Europejskiego. Dzięki niej prawa kupujących i obowiązki sprzedających będą identyczne w całej Unii. Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów tłumaczy, że dostosowanie się przedsiębiorców, ich klientów oraz organizacji broniących praw konsumentów do nowych przepisów wymaga czasu. Dlatego do sześciu miesięcy wydłużono vacatio legis, czyli czas niezbędny na wejście w życie regulacji. Zmiany m.in. zwiększą bezpieczeństwo zakupów przez internet i umożliwią skuteczniejsze dochodzenie swoich praw konsumentom, którzy kupią wadliwy produkt. Jesienią UOKiK planuje przeprowadzić kampanię informacyjną skierowaną do konsumentów i przedsiębiorców.

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.