18.10.2016/06:00

Zobacz projekt noweli ustawy o podatku handlowym. We wtorek zajmie się nim rząd

We wtorek rząd zajmie się projektem nowelizacji ustawy o podatku od sprzedaży detalicznej, który przewiduje zawieszenie obowiązywania daniny do 1 stycznia 2018 r. Poprzez proponowane przepisy rząd chce wypełnić nałożony przez Komisję Europejską nakaz zawieszenia stosowania podatku do czasu zakończenia jego analizy w Brukseli.

KE zdecydowała się na użycie takiego środka, gdyż obawia się, że wprowadzona w Polsce danina może faworyzować niektóre przedsiębiorstwa kosztem innych. Najwięcej wątpliwości wzbudzają progresywne stawki oparte na wielkości przychodów oraz wysoka kwota wolna od podatku, które w praktyce oznaczać mogą, iż przedsiębiorstwa o niskich przychodach uzyskają selektywną przewagę nad swoimi konkurentami, z naruszeniem unijnych zasad pomocy państwa.

- W przypadku stwierdzenia przez Komisję Europejską, iż przepisy ustawy o podatku od sprzedaży detalicznej są niezgodne z rynkiem wewnętrznym, nie dojdzie do udzielenia pomocy publicznej, którą trzeba będzie zwrócić wraz z odsetkami. Jednocześnie należy zaznaczyć, że obecnie nie ma potrzeby uchylania w całości ustawy, jedynie przejściowo należy wstrzymać funkcjonowanie podatku - napisało Ministerstwo Finansów w uzasadnieniu dołączonym do projektu.

Zawieszenie podatku oznaczać będzie brak wpływów do budżetu państwa z tytułu podatku od sprzedaży detalicznej za okres od września 2016 r. do grudnia 2017 r. W 2016 r. będzie to kwota 472,6 mln zł, natomiast w 2017 r. kwota 1 mld 590,6 mln zł.

Poniżej projekt ustawy, którym zajmie się we wtorek rząd:

Czytaj więcej:
Ministerstwo Finansów chce zawieszenia podatku handlowego do 2018 r.!

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.