02.01.2020/21:27

Związkowcy zgłaszają skargę do CBŚ przeciwko niezarejestrowanej agencji zatrudnienia

Związek Zawodowy Związkowa Alternatywa nie godzi się na olbrzymią skalę bezprawia na polskim rynku pracy. Dlatego zdecydowaliśmy się podjąć kroki prawne, by przeciwdziałać patologicznym zjawiskom – poinformowali 2 stycznia związkowcy.

Według doniesień Alternatywy, tuż przed końcem ubiegłego roku związek skierował wniosek do Centralnego Biura Śledczego o wszczęcie postępowania w sprawie wykroczenia popełnionego przez jordańską firmę Estarta Solutions sp z o.o., polegającego na prowadzeniu regulowanej działalności gospodarczej bez wymaganego zgłoszenia do ewidencji działalności gospodarczej, wpisu do rejestru działalności regulowanej lub bez wymaganej koncesji albo zezwolenia.

Estarta Solutions to firma prowadząca działalność w przedmiocie pośrednictwa pracy świadczy usługi m.in. dla krakowskiego oddziału Cisco Systems sp. z o.o. „Estarta Solutions nie tylko działa bez rejestracji, ale też maskuje faktyczne zatrudnienie dla Cisco poprzez zmuszanie pracowników do przechodzenia na samozatrudnienie i pracy na fikcyjnych umowach cywilnoprawnych (zwanych potocznie B2B)” – informuje związek.

„Na swojej stronie internetowej http://www.estartasolutions.com/ firma nie podaje adresu kontaktowego w Polsce. Faktyczna praca ma miejsce w ww. biurze Cisco bądź ma charakter zdalny. Spółka nie posiada też rejestru w KRS. Zachodzi możliwość, iż Estarta prowadzi w Polsce faktyczną działalność bez rejestracji, celem unikania płacenia podatków, składek na ZUS oraz omijania polskiego prawa pracy”- alarmuje Alteratywa.

Związek poinformował także, że śledztwo w tej sprawie jest również toczone przez inne organy administracji państwowej, między innymi przez małopolską Policję w Krakowie. Śledztwo było też prowadzone przez Małopolski Inspektorat Pracy w Krakowie, jednak zostało zakończone, gdyż ze względu na lukę ustawodawcy inspektor pracy uznał, że nie ma możliwości kontrolowania niezarejestrowanych w Polsce podmiotów gospodarczych, nawet jeżeli realnie operują na terenie Polski.

„Przyszłość tej sprawy będzie jednym z testów, na ile Polska jest państwem prawa. Niepokój budzi fakt, że niedawno Cisco podpisało porozumienie o współpracy z Ministerstwem Cyfryzacji. Rząd nie dostrzegł problemu, że współpracująca z nim firma kooperuje ze spółką, której działalność może budzić poważne wątpliwości prawne” – zapowiedział związek.

Dodaj komentarz

3 komentarze

 • Puchatek 31.08.2020

  Widzę, że tutaj też dotarły osoby z kierownictwa Cisco, żeby szerzyć swoją propagandę i dezinformację. Wyjaśniam zatem jak faktycznie wygląda sytuacja.

  Otóż zatrudnianie pracowników na umowach cywilnoprawnych, w sytuacji gdy spełnione są warunki etatu, jest w Polsce nielegalne - stanowi to ukrywanie etatu, co jest niezgodne z artykułem 22 Kodeksu Pracy. Nie ulega wątpliwości, że "kontraktorzy" Estarty to w rzeczywistości pracownicy, gdyż pracują na bazie miesięcznych grafików pracy (168 h/miesiąc, ustalanych zgodnie z wymogami Kodeksu Pracy), nie mają zadaniowego trybu pracy, mają jasną podległość służbową i stałą zależność ekonomiczną od pracodawcy. Skoro zagraniczna firma zatrudnia w Polsce pracowników, nie posiadając rejestracji w naszym kraju, oznacza to że prowadzi niezarejestrowaną działalność gospodarczą, co z kolei jest naruszeniem art. 60 Kodeksu Wykroczeń. Dodatkowo, faktyczna praca wykonywana jest na rzecz Cisco, a Estarta jest jedynie pośrednikiem, który o niczym nie decyduje, co daje podstawy dla uznania, że funkcjonuje jako agencja pracy (oczywiście niezarejestrowana), co jest kolejnym pogwałceniem polskiego porządku prawnego.

  Odnośnie skargi złożonej do PIP to Inspektor Pracy stwierdził na samym początku, że ze względu na kuriozalną lukę w prawie nie ma możliwości kontrolowania niezarejestrowanych zagranicznych firm, nawet jeśli realnie operują w Polsce. Dlatego stwierdził, że ma związane ręce i zalecił złożenie skargi na Policję. Bynajmniej nie stanowi to "potwierdzenia że wszystko jest w porządku". Dochodzenie w lokalnej policji krakowskiej faktycznie zostało zamknięte, ale po niecałym miesięcu zostało ponownie otwarte po zawiadomieniu złożonym do CBŚ, opisanym w tym artykule, o czym Jake "zapomniał" napisać.

  Odnośnie umów B2B to przy przeciętnych wynagrodzeniach, jakie są w Cisco, wcale nie są finansowo bardziej korzystne, jeśli się weźmie pod uwagi przywileje gwarantowane przez umowę o pracę, takie jak urlop czy normalnie płatne zwolnienie lekarskie oraz benefity oferowane przez Cisco dla etatowych pracowników, których kontraktorzy są pozbawieni. Nie jest też prawdą, jakoby koszta pracodawcy w przypadku zatrudniania na B2B były dużo niższe niż przy UoP - na B2B pracodawca płaci też prowizję dla agencji i często VAT, tak samo jak przy UoP płaci dodatkowy ZUS, więc całościowo koszta wychodzą podobne.

  Odnośnie ataków osobistych na osobę, która nagłaśnia problemy w Cisco - bynajmniej nie jest to pierwsza osoba, która o tym pisze. Temat niesprawiedliwego i krzywdzącego traktowania kontraktorów przez Cisco był poruszany od lat wśród ludzi pracujących dla tej firmy (opisywano to też w internecie). Jedna osoba po prostu się wkurzyła bardziej od innych i postanowiła podjąć realne kroki.

 • Jake 16.01.2020

  "...zmuszanie pracowników do przechodzenia na samozatrudnienie i pracy na fikcyjnych umowach cywilnoprawnych (zwanych potocznie B2B)"
  B2B nie sa zadnymi fikcyjnymi umowami, osoba jest placona od godziny wykonanej pracy. Wiele osob preferuje prace na B2B bo zarobki sa wyzsze niz przy umowie o prace, jako ze pracodawca nie musi płacić ZUS za pracownika. Bzdurny ten artykuł strasznie - sprawdźcie fakty zanim zaczniecie napędzać nagonke.

 • Mike 13.01.2020

  Ale zdajecie sobie sprawę że ten "związek" jak ich twierdzenia to totalna bzdura, prawda? Gość który nie dostał umowy u pracę w Cisco ponieważ był poprostu słaby został "działaczem związkowym" i publikuje bzdury gdzie się da. Estarta Solutions to jest firma outsourcingowa z bazą w Jordanii, kontraktuje ludzi w kilku krajach europejskich. A mi np. jeżeli mam założoną swoją działalność nikt nie może zabronić podpisania kontraktu z firmą ammańską, jeżeli warunki kontraktu są dobre to nie widzę przeciwskazań. I na bank firma założona przez Microsoft i Cisco w Jordanii kilkanaście lat temu łamie prawo pracy... jasne. Ten cały "związek" zgłosił sprawę na policję i do Państwowej Inspekcji Pracy i obydwie instytucje potwierdziły że wszystko jest w porządku, więc sprawdźcie proszę informacje zanim opublikujecie takie bajki. Pozdrawiam

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.