REKLAMAInpost - baner główny 14.08-14.09
Siedziba UOKiK przy Placu Powstańców Warszawy 1

Siedziba UOKiK przy Placu Powstańców Warszawy 1 (fot.Adrian Grycuk, Wikimedia Commons, licencja CC BY-SA 3.0 pl)

Od Departamentu Kontroli Koncentracji w Urzędzie Ochrony Konkurencji i Konsumentów zależy los niemal każdej dużej akwizycji w polskiej gospodarce. Niewielu jednak wie, że o pozytywnej lub negatywnej ocenie ponad 200 transakcji rocznie i kilkuset innych spraw decyduje zespół zaledwie 16 osób...

REKLAMAKAiN - belka w artykułach (sierpień-wrzesień 2019)

Rok 2018 dla UOKiK był niezwykle pracowity. Do Urzędu wpłynęło wówczas łącznie 251 wniosków ze sprawami dotyczącymi koncentracji, a także wszczęto 1 postępowanie z urzędu. W ciągu 12 miesięcy urząd wydał łącznie 229 decyzji - niemal zawsze pozytywnych (tylko w 1 przypadku podjęto decyzję o umorzeniu postępowania).

Dla przykładu, UOKiK w minionym roku podjął decyzję w sprawie przejęcia sieci Stokrotka przez Emperię, firmy Partner (20 sklepów Lewiatan) przez Eurocash, sieci stacji Moya przez Enterprise Investors, sprzedaży PayUp przez Eurocash czy współpracy między sieciami E.Leclerc i Frac. A to tylko kilka ze znacznie większej liczby małych i dużych transakcji dotyczących zarówno branży handlowej, jak i spożywczej, nieruchomościowej czy budowlanej.

O wszystkich tych sprawach decyduje zespół Departamentu Kontroli Koncentracji, kierowany przez Roberta Kamińskiego. Jak wynika z informacji portalu wiadomoscihandlowe.pl, obecnie składa się on z zaledwie 16 osób, w tym jednej pracującej na pół etatu. O szczegółach związanych z pracą zespołu rozmawialiśmy z Małgorzatą Cieloch, dyrektorem Biura Prasowego w UOKiK.

- Na początku 2019 r. Departament otrzymał dodatkowo nowy etat, na który udało się zatrudnić nowego pracownika - mówi.

Małgorzata Cieloch zdradza także, ile zarabiają osoby zajmujące się koncentracjami. - Najniższe wy-nagrodzenie (bez dodatków, sam mnożnik) to ok. 3400 zł, otrzymuje je osoba nowozatrudniona. Średnia zarobków w Departamencie Kontroli Koncentracji to ok. 5000 zł brutto - tłumaczy.

Problem w tym, że wzrost liczby zatrudnionych w Departamencie jest znacznie wolniejszy, niż wzrost liczby spraw prowadzonych przez jednostkę. Jeszcze w 2016 roku wydano 196 decyzji - w 2018 było to 229. - Rynki są coraz bardziej skoncentrowane, więc stopień skomplikowania spraw także rośnie. Dlatego reagujemy na bieżąco, jeśli sytuacja kadrowa jest zagrożona, urząd natychmiast udziela wsparcia w postaci dodatkowego etatu - zapewnia Małgorzata Cieloch.

Rosnące trudności widać m.in. po wydłużaniu się średniego czasu postępowania w sprawie kontroli koncentracji. W 2017 roku Urząd rozpoczął 228 nowych postępowań i wydał 206 zgód na koncentrację oraz umorzył 2 sprawy. Średni czas postępowania w I fazie wynosił 33 dni (w 2018 roku - 36 dni) oraz 196 dni dla postępowań w II fazie (199 dni w 2018 roku). W 2016 roku było to 30 dni dla I - przy 215 zakończonych sprawach.

Tak długi okres trwania procesu nie jest niczym dziwnym, jeśli przeanalizujemy zgody wydawane przez UOKiK. Przykładowo, jedna z najważniejszych decyzji w branży handlowej w 2018 roku (zgoda na przejęcie sieci Stokrotka przez litewską firmę Maxima Grupe) to łącznie 47 stron uzasadnienia. UOKiK w celu analizy, czy akwizycja będzie miała wpływ na rynek handlowy w Polsce (ale także na rynki lokalne - na których działają sklepy Stokrotka), przeprowadził szczegółowe badania rynków stwierdzając np. jaki jest udział uczestników koncentracji na dany rynek z punktu widzenia każdego z około 450 sklepów Stokrotki. Przebadano łącznie ponad 50 firm, dzięki czemu okazało się, że w Kołobrzegu w rejonie ul. Złotej 17 po potencjalnym połączeniu obu sieci działałyby 3 sklepy grupy (w tym 2 należące przed akwizycją do Maximy), przez co ich udział w rynku wynosiłby od 10 do 15 proc. (dokładne dane są utajnione). To tylko jedna z krótkich (a są znacznie dłuższe) analiz wpływu koncentracji na lokalny rynek pokazująca wyzwanie, jakim jest ocena znaczenia przejęcia jednej sieci handlowej przez drugą.

Poleć innym

Czy ten artykuł był przydatny dla ciebie, twojej firmy i branży? Głosów: 5

 • 4
  BARDZO PRZYDATNY
 • 1
  PRZYDATNY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  NIEPRZYDATNY

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  Nie ma jeszcze komentarzy...
do góry strony