REKLAMARetail FMCG Congress - Banner Główny - lipiec 2020

HANDEL I DYSTRYBUCJA

krajowe sieci handlowe

 

18 listopada 2019, 13:47

(mat. prasowe)

30 tys. pracowników, 3,2 tys. sklepów i 12,5 mld zł obrotu - to bilans Polskiej Sieci Handlowej Lewiatan po 25 latach działalności. Z konsorcjum, które początkowo liczyło 10 hurtowników, powstała jedna z największych sieci handlowych w Polsce. Gala jubileuszowa była okazją do świętowania sukcesu sieci, ale też zapowiedzenia odejścia na emeryturę prezesa Wojciecha Kruszewskiego, którego pod koniec drugiego kwartału 2020 r. zastąpi na tym stanowisku dotychczasowy członek zarządu - Robert Rękas.

REKLAMAWH Market NETTO_belka w artykulach_lipiec-sierpień 2020

Rok 2019 dla Polskiej Sieci Handlowej Lewiatan upływa pod znakiem świętowania jubileuszu. Zwieńczeniem tych działań była uroczysta gala. Podczas otwierającego przemówienia Prezes Wojciech Kruszewski przypomniał jak wyglądały początki Sieci, gdy grupa zaprzyjaźnionych właścicieli hurtowni w listopadzie 1994 roku postanowiła stawić czoło wielkopowierzchniowym zagranicznym sieciom masowo wkraczającym wówczas do Polski. Efektem tego spotkania było zawiązanie konsorcjum zakupowego.

– Już wtedy wiedzieliśmy, że aby odnieść sukces w interesach musimy być pierwsi, musimy być odważni i musimy być odmienni. Nakreśliliśmy sobie wyraźną wizję. Za cel przyjęliśmy budowę zintegrowanej, detalicznej sieci sklepów spożywczych, która będzie bronić interesów polskich kupców przed konkurencją, a w przyszłości stanie się największą siecią o polskim kapitale. Zawiązanemu konsorcjum nadaliśmy miano Lewiatan – mówił Kruszewski. Sieć nieustannie stawia na rozwój. – Przejmujemy lokale po zagranicznych sieciach, które nie zawsze radzą sobie na polskim, niełatwym rynku - podkreślał. Obecnie w Lewiatanie zakupy robią codziennie 2 miliony klientów. W ubiegłym roku Sieć otrzymała wyróżnienie za najlepszy koncept franczyzowy.

Premier Mateusz Morawiecki skierował list do PSH Lewiatan, w którym gratulował jubileuszu. Wskazał również na ogromną rolę, jaką odgrywa Sieć w rozwoju polskiej gospodarki. – Zapewniam, że dla rządu przedsiębiorczość jest kwestią o znaczeniu priorytetowym. Także na takich biznesach, jakie tworzą dostawcy, czy franczyzobiorcy Lewiatana, opiera się nasza gospodarka i to takim właśnie przedsiębiorcom w dużej mierze zawdzięczamy rosnący dobrobyt. Przekłada się to również na proces budowania krajowego zasobu oszczędności, co jeszcze bardziej uniezależnia nas od kapitału zagranicznego – pisał premier.

Kazimierz Mars, Przewodniczący Rady Nadzorczej Lewiatan Holding w swoim przemówieniu podkreślał, że największą siłą Sieci są relacje międzyludzkie, które łączą „Lewiatańczyków”. – Lewiatana stworzyli ludzie z pasji, którzy chcieli coś w życiu osiągnąć. Ci ludzie złożyli podwaliny pod dzisiejszą spółkę, pod dzisiejszy sukces. To były bardzo często rodzeństwa, ale też przyjaciele. Do grona Lewiatańczyków należy dwa tysiące przedsiębiorców, rodzinnych firm, które posiadają trzy tysiące dwieście sklepów – podkreślał.

Poleć innym

Czy ten artykuł był przydatny dla ciebie, twojej firmy i branży? Głosów: 0

 • 0
  BARDZO PRZYDATNY
 • 0
  PRZYDATNY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  NIEPRZYDATNY

Komentarze (1)

dodaj komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
 • ~Sklep 1 7 miesięcy temu

  Premier niech nie ściemnia. Główny żołnierz PiSu Kurski jakoś nie promuje polskiego biznesu w TVP2 tylko Biedronkę.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
REKLAMAWH Market Spółdzielnie_Halfpage_czerwiec-lipiec 2020
do góry strony