REKLAMARetail FMCG Congress - Banner Główny - lipiec 2020
[Zdjęcie ilustracyjne]

[Zdjęcie ilustracyjne] (fot. mat. prasowe Sphinx)

Andrzej Blikle wskazuje na specyfikę funkcjonowania branży gastronomicznej i komentuje jej sytuację w pierwszych dniach luzowania restrykcji epidemicznych. Były przedsiębiorca, dziś członek zespołu Alertów Biznesowych, wyraża obawę, że rząd w walce z pandemią podejmuje decyzje wyłącznie ze względu na doraźny interes polityczny – rozmowa z serwisem Business Insider Polska.

REKLAMAWH Market MOSS_belka w artykulach_czerwiec-lipiec 2020

Prof. Andrzej Blikle, znany restaurator, a obecnie ekspert think-tanku działającego pod auspicjami b. ministra finansów Jerzego Hausnera, w rozmowie z portalem BIP przekonuje, że zmiany w polskiej gospodarce, będące konsekwencją pandemii koronawirusa, „będą bardzo głębokie i rozległe”. Odnosząc się do dobrze mu znanej branży gastronomicznej, wskazuje na jej specyfikę – o ile można zrealizować odłożone wcześniej zakupy towarów, to nikt nie będzie „nadrabiał” odwołanych wyjść do restauracji czy kawiarni.

Ekspert wskazuje też, że konsekwencje obowiązujących wciąż ograniczeń w funkcjonowaniu branży nie zawsze są właściwie rozumiane. Zachowanie dystansu przestrzennego oznacza bowiem, że lokale gastronomiczne tracą kluczową dla ich rentowności możliwość zarabiania na szczytach obłożenia lokali. Zwraca uwagę, że gastronomia żyje z tych okresów dnia czy tygodnia, gdy obłożenie sięga 100 proc., co obecnie jest niemożliwe.

Blikle dziwi się, jak „bardzo nierozumną strategię” stosują właściciele lokali, dążący do uzyskania maksymalnej stawki czynszów, nie oglądając się na brak profesjonalizmu niektórych najemców, gotowych zaakceptować wysokie opłaty, by później mieć kłopoty z płatnościami.

Zdaniem prof. Bliklego, najskuteczniejsza pomoc dla branży ze strony państwa polegałaby na wsparciu gotówkowym. Zdaje on sobie sprawę, że wszystkim pomóc nie można, tym bardziej że część firm nierentownych w czasie pandemii była takimi już wcześniej.

Jednocześnie jest zdania, że brakuje jasnej wizji, strategii mówiącej o tym, co rząd zamierza zrobić i w oparciu o jakie dane będzie podejmował decyzje. Polscy przedsiębiorcy nie mają w jego opinii dostępu do modeli podejmowania decyzji i nie są w stanie ocenić ryzyka biznesowego. Ekspert obawia się, że rząd działa wyłącznie z uwzględnieniem doraźnego interesu politycznego.

Czytaj więcej w serwisie businessinsider.com.pl

Poleć innym

Czy ten artykuł był przydatny dla ciebie, twojej firmy i branży? Głosów: 0

 • 0
  BARDZO PRZYDATNY
 • 0
  PRZYDATNY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  NIEPRZYDATNY

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  Nie ma jeszcze komentarzy...
REKLAMA
do góry strony