REKLAMAATLANTA POLAND (BAKAL SOFT) - Baner Główny - 31.01 - 29.02.2020
Aldi, źródło: Archiwum Wiadomości Handlowych

Aldi, źródło: Archiwum Wiadomości Handlowych (fot. Konrad Kaszuba)

Sieć Aldi rozpoczęła budowę nowego obiektu handlowego w Rybniku. Po rozpoczęciu prac okazało się, że na placu budowy odkryto… schron z okresu II wojny światowej. Na szczęście dla inwestora, możliwe jest przemieszczenie zabytkowej budowli.

REKLAMAPREMIUM ROSA - Belka w artykułach - 19.02. - 04.03

Schron został odkryty na początku stycznia na terenie nowo powstającego sklepu Aldi. Budowę wstrzymano. Jednak analiza techniczna wykazała m.in., że schron waży około 150 ton i ma wymiary 4,74x10,04 metra, a przede wszystkim, że możliwe jest jego przesunięcie bez zagrożenia zdrowia i życia ludzi.

Po przekazaniu przez Aldi wniosków do Urzędu Miasta oraz do wiadomości przedstawicieli Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, Miejskiego Konserwatora Zabytków, Dyrekcji Muzeum w Rybniku, stowarzyszenia Pro Fortalicium, Grupy Operacyjnej Bielsko-Biała oraz grupy Zapomniany Rybnik podjęto decyzję w sprawie przesunięcia schronu w kierunku ulicy Dąbrówki.

Urząd Miasta Rybnika podjął działania zmierzające do objęcia ochroną obiektu. Sama budowla zostanie włączona do gminnej ewidencji zabytków miasta Rybnika w konsultacji ze Śląskim Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków.

– Dokładamy wszelkich starań, aby zabezpieczyć schron i zagwarantować mu należyte miejsce na historycznej mapie regionu i Polski. We współpracy z władzami miasta i środowiskami związanymi z regionem wypracowaliśmy najlepsze z możliwych rozwiązań. Zostały one pozytywnie zaopiniowane również przez grupy zaangażowane w ochronę zabytków fortyfikacji, w tym Zapomniany Rybnik i Grupę Operacyjną „Bielsko”. W celach pamiątkowych, planujemy sfilmowanie procesu przesunięcia schronu. Jak tylko zapadną wiążące decyzje ze strony Urzędu Miasta, sfinalizujemy plan przesunięcia. Liczymy, że nastąpi ono z początkiem czerwca. O dokładnym terminie będziemy informować – mówi Mariusz Gajda, Kierownik Projektu ds. Nieruchomości i Ekspansji Aldi Polska.

Poleć innym

Czy ten artykuł był przydatny dla ciebie, twojej firmy i branży? Głosów: 1

 • 0
  BARDZO PRZYDATNY
 • 0
  PRZYDATNY
 • 1
  OBOJĘTNY
 • 0
  NIEPRZYDATNY

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  Nie ma jeszcze komentarzy...
REKLAMABCC - Half Page
do góry strony