20 lutego 2019
Piotr i Paweł znajduje się w postępowaniu sanacyjnym, które umożliwia tej polskiej sieci planowe przeprowadzenie procesu restrukturyzacji. Spółka zakończyła tym...
Zarówno polski eksport, jak i import artykułów rolno-spożywczych osiągnęły najwyższy poziom w historii. Rekordowa jest również nadwyżka w handlu...
Światowy lider działający na rynku produkcji i dostawy pizzy zapuszcza korzenia w rosyjskiej stolicy. W ciągu najbliższych pięciu lat chce otworzyć 100 restauracji. Większość...
19 lutego 2019
14 lutego 2019
13 lutego 2019
7 lutego 2019
Lokalny sklep osiedlowy kontra wielkopowierzchniowa galeria handlowa. Dwa różne światy? Niekoniecznie. Łączy je zasadnicza kwestia – pytanie: jak sprzedać więcej? Tu...
1 lutego 2019
21 stycznia 2019
Handel przyszłości? Zamiast sprzedawcy kamera, zamiast pieniędzy telefon, a kasa – jeśli w ogóle będzie potrzebna – to tylko samoobsługowa.
11 lutego 2019
Firma Inpost udostępniła klientom nową aplikację mobilną na telefony pracujące pod kontrolą systemów IOS i Android. W ramach aplikacji użytkownicy mogą skorzystać...
18 lutego 2019
12 lutego 2019
Lidl Polska po raz kolejny podnosi pensje swoim pracownikom, średnio o ok. 9,2 proc. Sieć stworzyła też ponad 700 nowych miejsc pracy – przede wszystkim na stanowiska...
HoReCa - rynek gastronomiczny
25 czerwca 2018, 08:09
materiał partnera
Agnieszka Sałek (materiały prasowe)
Rozmowa z Agnieszką Sałek, dyrektorem handlowym Quick Service Logistics Polska o rosnącym zapotrzebowaniu na powierzchnię magazynową w Polsce, nowych technologiach w logistyce i planach rozwoju QSL Polska.
Jak wygląda perspektywa dla polskiego rynku magazynowego w najbliższych latach?
Agnieszka Sałek: Zgodnie z danymi dostępnymi na rynku firmy deweloperskie wykorzystały dotychczas zaledwie 30% gruntów, wykupionych z przeznaczeniem pod budowę magazynów, więc należy spodziewać się dalszego rozwoju w tej branży, oczywiście przy założeniu utrzymania się dotychczasowej koniunktury. Ponadto obserwujemy stały wzrost udziałów sektora e-commerce w naszym życiu, co niewątpliwie przełoży się na rozwój zaplecza logistycznego.
Jak zmieniający się popyt na nowoczesną powierzchnię magazynową może wpłynąć na wysokość czynszu? Czy wpłynie to na zapotrzebowanie na powierzchnię magazynową?
Z naszej perspektywy najbardziej kosztotwórcze są magazyny specjalistyczne. Magazyny QSL to nie tylko nowoczesne powierzchnie pozwalające na zachowanie łańcucha chłodniczego i monitoring temperatur, ale także nowoczesna technologia pozwalająca na monitorowanie partii, dat przydatności oraz innych parametrów. Dla klientów ceniących jakość i bezpieczeństwo usług przez nas oferowanych, wyższe koszty powierzchni magazynowej są czynnikiem, który biorą pod uwagę.
Niewątpliwie wpływ na wzrost cen powierzchni magazynowanych mają również trudności deweloperów z pozyskaniem wykwalifikowanych pracowników, a także wzrost kosztów współpracy z podwykonawcami. Obserwujemy ponad 10% wzrost stawek w stosunku do roku ubiegłego.
Czy nowe magazyny mogą zacząć powstawać na terenach, na których jest ich obecnie mniej? Od czego może to zależeć?
Obszarem do zagospodarowania pozostają wschodnie rejony naszego kraju. Niewątpliwie impulsem do rozwoju tych obszarów będzie rozwijająca się tam infrastruktura drogowa. Najbardziej popularne pozostają jednak obszary z już istniejącą infrastrukturą, czyli zachodnia i centralna Polska. QSL posiada swoje centra logistyczne w Błoniu i Sosnowcu, w pobliżu autostrad i dróg ekspresowych. Podobna sytuacja miała miejsce w przypadku magazynów QSL typu xdock w Gdańsku, Poznaniu i Wrocławiu, które wybieraliśmy kierując się bliskością autostrad.
Co jest najistotniejsze dla potencjalnych najemców powierzchni magazynowej? Jakie typy powierzchni magazynowej cieszą się największą popularnością?
BTS (ang. built to suit) to aktualnie najbardziej poszukiwany model współpracy z najemcami przy założeniu długoterminowej współpracy. Z kolei, jeżeli mówimy o wynajmie krótkoterminowym, najatrakcyjniejsze są powierzchnie uniwersalne (suche z możliwością chłodzenie), o wielkości 500-600 m2. Deweloperzy zaczynają oferować coraz więcej takich magazynów, co jest widoczne np. w okolicach Poznania. Dla najemców są też istotne potencjalne oszczędności kosztów. Dla przykładu, w magazynach QSL wykorzystujemy technologie ograniczające koszty energii. Bardzo istotnym czynnikiem są drogi dojazdowe.
Rafał Strzałkowski, dyrektor operacyjny w Quick Service Logistics Polska przekonuje, że
Polski rynek magazynowy wciąż jest w fazie hossy i nie zwalnia. Świadczą o tym zarówno
Poleć innym
Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.
zdjęć: 44
15 lutego 2019
zdjęć: 13
zdjęć: 35
8 lutego 2019
zdjęć: 8
6 lutego 2019
zdjęć: 10
29 stycznia 2019
17 grudnia 2018
13 grudnia 2018
Na portalu wiadomoscihandlowe.pl używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.