REKLAMAPRIM (KABANOS) - GRILL - Baner Główny (29.04-31.07.2020)

HANDEL I DYSTRYBUCJA

krajowe sieci handlowe

 

10 listopada 2019, 19:01

Market Dino

Market Dino (fot. mat. prasowe)

Na zamknięciu piątkowej sesji GPW akcje spółki Dino Polska były tańsze o -10,27 proc. w stosunku do ceny z dnia poprzedniego. Inwestorów mogła zaniepokoić wypowiedź prezesa spółki, tonująca świetne prognozy.

REKLAMAWH Market NETTO_belka w artykulach_lipiec-sierpień 2020

Akcje spółki Dino Polska warte były w chwili otwarcia piątkowej sesji na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych 157,80 zł. Jednak niemal przez cały dzień trwała wyprzedaż i na koniec sesji kosztowały już tylko 141,60 zł, co oznacza spadek o -10,27 proc. Tak wielkiej przeceny spółka dawno nie notowała.

Dzień wcześniej spółka opublikowała wyniki finansowe za III kw. 2019 r. Grupa Dino wypracowała 109,4 mln zł zysku netto, wobec 82,3 mln zł w analogicznym okresie 2018 r. Zysk okazał się o niespełna milion zł niższy od prognoz. To jednak nie uzasadnia niemal panicznej przeceny akcji spółki podczas piątkowej sesji, jako że generalnie wskaźniki finansowe wyglądają optymistycznie.

Przychody spółki wyniosły 2 023,3 mln zł, co oznacza, że były o 479,4 mln zł, czyli o 31 proc. wyższe niż w III kw. 2018 r. Zysk EBITDA zwiększył się rok do roku o 36,1 proc., do 192,5 mln zł. Marża EBITDA wyniosła 9,5 proc., podczas gdy rok temu było to 9,2 proc. Narastająco, po 9 miesiącach 2019 r. zysk EBITDA zwiększył się rok do roku o 36,5 proc. do 505,7 mln zł. Marża EBITDA wyniosła 9,2 proc. i była o 0,4 pkt proc. wyższa niż w okresie styczeń-wrzesień 2018 r.

Co ważne, wzrost sprzedaży LfL wyniósł w III kwartale 2019 r. 12,0 proc. w stosunku do analogicznego okresu 2018 r. W okresie styczeń-wrzesień 2019 r. wzrost sprzedaży LfL wyniósł 11,4 proc.

Nerwowa reakcja akcjonariuszy nie wynika zatem z pogarszającą się kondycji Dino Polska. Jedną z przyczyn tak znacznej przeceny akcji spółki mogą być generalnie złe nastroje inwestorów, spowodowane faktem, że warszawska giełda ostatni radzi sobie najgorzej na świecie – łączna kapitalizacja warszawskiego parkietu w ciągu miesiąca spadła o ok. 80 mld zł.

Jednak piątkowe tarapaty Dino Polska mogą się także wiązać z wypowiedzią prezesa spółki, Szymona Piducha, który w komentarzu do wyników przyznał, że realizacja celów strategicznych może stanowić poważne wyzwanie, wobec wysokiej bazy, a wyniki finansowe w ostatnim kwartale roku mogą się okazać słabsze niż przed rokiem. Można spekulować, że rewelacyjne wyniki firmy w poprzednich kwartałach bardzo zaostrzyły apetyty inwestorów i obecnie reagują oni przesadnie na każdy sygnał o ewentualnych trudnościach czy zagrożeniach.

Poleć innym

Czy ten artykuł był przydatny dla ciebie, twojej firmy i branży? Głosów: 0

 • 0
  BARDZO PRZYDATNY
 • 0
  PRZYDATNY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  NIEPRZYDATNY

Komentarze (1)

dodaj komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
 • ~Michauuu 1 7 miesięcy temu

  Zbliża się czarna rzeczywistość w DP, proponuje mądrym głowom przemyśleć tzw dobre zmiany w firmie... Efekt obiecanek i obcinania wszystkiego właśnie wychodzi. Czym dłużej będziecie wierzyć mitomanom i ludziom bez doświadczenia tym szybciej zaliczycie upadek, który zbliża się wielkimi krokami. Zalecam jak najszybciej przeanalizować swoje decyzje jeśli nie jest na to za późno.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
REKLAMA
do góry strony