REKLAMAMARKET ROKU 2019 - Baner Główny (styczeń 2019)
Supermarket Hema w Szanghaju

Supermarket Hema w Szanghaju (mat. prasowe)

Chiński gigant online ogłosił szybki rozwój projektu supermarketów Hema O2O. W tym roku w Pekinie ma powstać 30 nowych placówek, co podwoi stan posiadania firmy – obecnie działa 25 takich supermarketów. Markety Hema mają stanowić jądro cyfrowego mikro-ekosystemu opartego na technologiach Alibaby – informuje PlanetRetail RNG.

REKLAMAKongres Mięsny 2019 - belka w artykułach (styczeń 2019)

Menedżerowie Alibaby uznali, że Pekin jest idealnym polem doświadczalnym dla konceptu nazywanego roboczo „idealna społeczność w promieniu trzech kilometrów”, którego trzonem są markety Hema i Tmall oraz platforma do wypożyczania rowerów Ofo, a także technologia mapowania i nawigacji Autonavi. Dzięki połączeniu powyższych elementów w spójną całość Alibaba chce kreować ściśle dopasowane do lokalnych potrzeb ekosystemy handlowo-usługowe.

Howard Lake, starszy wydawca portalu PlanetRetail jest przekonany, że koncept Alibaby jest czymś znacznie więcej niż tylko połączeniem online i offline – to kompleksowa integracja pakietu usług w spójną całość, dzięki której konsumenci mogą płynnie przekraczać bariery pomiędzy światem fizycznym i cyfrowym. – Naszym zdaniem Alibaba postrzega markety Hema jako rodzaj fizycznego koncentratora, koła zamachowego cyfrowego ekosystemu O2O. Klienci są przyciągani do sklepu dzięki przestrzeni interakcji społecznych, jaką tworzą np. wewnątrzsklepowe lokale gastronomiczne, a jednocześnie konsumenci korzystający z oferty gastronomicznej mogą dokonywać regularnych zakupów w markecie. Jednak sklep sam w sobie nie jest kluczowym elementem tego modelu Nowego Detalu, jest tylko swego rodzaju osią, wokół której koncentrują się różnorodne usługi związane z zakupami cyfrowymi – wyjaśnia analityk.

Pekiński projekt uruchomienia 30 takich centrów ma na celu pozyskanie lojalności klientów na poziomie bardzo lokalnym. Gdy ruszył pierwszy supermarket Hema, analitycy PlanetRetail szacowali, że w chińskich megamiastach w promieniu 3 km od danej lokalizacji mieszka od 100 do 120 tys. osób, co oznaczałoby, że 127 marketów obsłużyłoby populację Pekinu. Przyjęcie założenia, że poszczególne sklepy będą oddziaływać właśnie w promieniu 3 km oznacza, że każdy taki ekosystem można sprawnie obsługiwać pod względem dostaw i logistyki.

Takie podejście ułatwia zapewnienie wysokiego poziomu obsługi klientów, co powoduje ich zadowolenie i zapewnia długoterminową lojalność z ich strony. Kontrola zasięgu oddziaływania sklepu umożliwia ponadto efektywne wykorzystanie danych konsumenckich i personalizowanie oferty, dzięki czemu klienci nie będą mieli potrzeby opuszczania ekosystemu Hema.

Według Planet Retail projekt Hema O2O dopiero się rozkręca. Alibaba dysponuje całym szeregiem łatwych do przyłączenia technologii i usług, takich jak serwis sprzedażowy dla małych i średnich przedsiębiorstw Koubei czy platforma Lingshoutong Retail Sourcing, która umożliwia rozwój i zarządzanie niezależnymi sklepami rodzinnymi. Jeśli koncepcja idealnej społeczności się sprawdzi, tysiące samodzielnych detalistów i dostawców usług chętnie się przyłączy do projektu. Gdy tak się stanie, ekosystem cyfrowego detalu Alibaby będzie szybko rósł i prosperował.

Przypomnijmy: supermarket Hema to nowy koncept opracowany przez firmę Alibaba. Stanowi przykład Nowego Detalu, w którym zakupy online i offline połączone są płynnie w jedno doświadczenie zakupowe. Rozwijany od ponad dwóch lat format wykorzystuje technologie informatyczne do połączenia świata cyfrowego z realnym.

Zapraszamy do zapoznania się z bliższym opisem supermarketu Hema

Poleć innym

Czy ten artykuł był przydatny dla ciebie, twojej firmy i branży? Głosów: 0

 • 0
  BARDZO PRZYDATNY
 • 0
  PRZYDATNY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  NIEPRZYDATNY

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  Nie ma jeszcze komentarzy...
do góry strony