REKLAMAPRIM (KABANOS) - GRILL - Baner Główny (29.04-31.07.2020)

(mat. prasowe)

Alior Bank za 1 zł przejmie Ruch SA. Bank otrzymał informację, że 1 czerwca 2020 r. Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów wydał decyzję wyrażającą zgodę na koncentrację, polegającą na przejęciu kontroli nad spółką przez PKN Orlen. W związku z tym został spełniony warunek dla nabycia akcji spółki, o którym mowa w raporcie bieżącym nr 30/2020.

REKLAMAWH Market NETTO_belka w artykulach_lipiec-sierpień 2020

Zarząd Alior Banku poinformował o zawarciu 1 czerwca 2020 r. przez bank z Polskim Koncernem Naftowym Orlen, Powszechnym Zakładem Ubezpieczeń Spółką Akcyjną ("PZU") oraz Powszechnym Zakładem Ubezpieczeń na Życie Spółką Akcyjną ("PZU Życie") umowy inwestycyjnej, która jest związana z restrukturyzacją spółki RUCH S.A. Podpisana umowa inwestycyjna, wraz z dokumentami towarzyszącymi, określa zasady realizacji transakcji w ramach kolejnego etapu procesu restrukturyzacji spółki.

Teraz podwyższony zostanie kapitał zakładowy spółki, zaś PKN Orlen, PZU, PZU Życie oraz Bank obejmą akcje nowej emisji Ruchu. PKN Orlen obejmie pozycję podmiotu dominującego względem spółki. Bank będzie posiadał status akcjonariusza mniejszościowego, posiadając 6 proc. akcji w kapitale zakładowym spółki. Ponadto, bank nie jest zobowiązany do zwiększenia swojego zaangażowania kapitałowego w spółkę ponad poziom wkładu pieniężnego określonego powyżej; jednocześnie, poza podwyższeniem kapitału zakładowego spółki nastąpi umorzenie bez wynagrodzenia akcji spółki nabytych od Lurena Investments B.V.

Pomiędzy Alior Bankiem a Ruchem została zawarta umowa umorzenia wierzytelności banku wobec spółki, na warunkach której bank dokona umorzenia kwoty nie wyższej niż 87.500.000 zł, z zastrzeżeniem, że zostały utworzone na ten cel adekwatne rezerwy.

Bank zawarł także z PZU, PZU Życie i PKN Orlen porozumienie akcjonariuszy w celu szczegółowego określenia praw i obowiązków stron jako przyszłych akcjonariuszy spółki. Porozumienie to określa m.in.: zasady prowadzenia polityki właścicielskiej wobec spółki, w tym kwestie ładu korporacyjnego w spółce oraz przyszłe postanowienia statutu spółki; oraz reguły sprzedaży akcji spółki przez strony, w tym zakres ograniczeń co do rozporządzania akcjami spółki w okresie obowiązywania porozumienia akcjonariuszy, jak również zakazu zbycia akcji spółki w okresie 5 lat od daty wejścia w życie porozumienia akcjonariuszy.

Wniosek Polskiego Koncernu Naftowego Orlen o zgodę na przejęcie spółki Ruch wpłynął do UOKiK 8 kwietnia br. Transakcja ma polegać na nabyciu akcji w kapitale zakładowym Ruchu i tym samym przejęciu kontroli nad spółką.

Poleć innym

Czy ten artykuł był przydatny dla ciebie, twojej firmy i branży? Głosów: 1

 • 1
  BARDZO PRZYDATNY
 • 0
  PRZYDATNY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  NIEPRZYDATNY

Komentarze (5)

dodaj komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
 • ~O! Shock 5 29 dni temuocena: 50% 

  Otworzą w Ruchu coffee shopy :) Albo O! shopy :)

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Psucie rynku. 4 29 dni temuocena: 100% 

  Umorzy długi? To tak teraz można?

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Mz3545 3 miesiąc temuocena: 0% 

  Ruch przksztalci się w sieć sklepów spożywczych

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Daniel 2 miesiąc temuocena: 71% 

  @Maniek musisz uzupełnić wiedzę na temat handlu, specyfiki rynku, zmieniających się trendach i nastawieniu klienta. Czytać, Czytać, Czytać!!!!

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Maniek 1 miesiąc temuocena: 33% 

  Kurde jak można inwestować kasę w dobie cyfryzacji w gazeciarnię budkową, przecież to jest relikt poprzedniej epoki. Ruch chyba dostanie zlecenie na dostarczanie prasy do wszystkich budynków rządowych żeby wykazać jakiekolwiek przychody

  oceń komentarz
do góry strony