REKLAMAMLEKOVITA - Baner główny (kwiecień 2018)

Dostawy przesyłek kurierskich za pomocą dronów to już rzeczywistość. Obecnie firma Amazon pracuje nad rozwiązaniem zwiększającym skuteczność tej usługi. Są już patenty na latające magazyny, z których drony mogą pobierać kolejne przesyłki bez lądowania na ziemi.

REKLAMAKONGRES RYNKU FMCG 2018 - Belka w artykułach
Współczesny sterowiec - wkrótce może się stać elementem nowego systemu logistycznego Amazona

Współczesny sterowiec - wkrótce może się stać elementem nowego systemu logistycznego Amazona (By AngMoKio - Own work, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=10594526)

Jeśli chcesz być na bieżąco, zamów codzienny, darmowy newsletter portalu wiadomoscihandlowe.pl. Wystarczy kliknąć ten link i wpisać swój adres e-mail!

Jak informuje portal TechCrunch, amerykański gigant patentuje rozwiązania techniczne związane z latającymi magazynami, z których drony kurierskie będą mogły pobierać przesyłki, a następnie dostarczać je klientom. Firma już od 2013 r. miała ambicję uruchomienia dostaw kurierskich za pomocą dronów. Jak wynika z informacji opublikowanych przez Zoe Leavitt z firmy CB Insights, obecnie zgłoszone zostały patenty na rozwiązania, które mają umożliwić zastosowanie dronów w znacznie większej skali. To rozwiązanie to „napowietrzne centra uzupełniania” (AFC), czyli latające magazyny urządzone na pokładach sterowców.

Na pokładzie takiego sterowca AFC zgromadzona będzie pewna liczba produktów, a maszyna zlokalizowana będzie w pobliżu miejsc, gdzie można się spodziewać znacznego wzrostu popytu na te właśnie produkty. Oprócz tego sterowiec będzie wyposażony we własne drony, w tym także modele z kontrolowaną temperaturą przechowywania przesyłek, nadające się do dostarczania żywności. Po otrzymaniu zamówienia dron zostanie automatycznie załadowany na pokładzie sterowca AFC, a następnie wysłany w celu dostarczenia przesyłki pod wskazany adres.

Przykład zastosowania takiego systemu to zawody sportowe. W przypadku dużej imprezy sportowej taki latający magazyn, wypełniony przekąskami czy pamiątkami związanymi z wydarzeniem, mógłby zostać wysłany w pobliże stadionu i stamtąd szybko realizować zamówienia. Dodatkowo taki statek powietrzny może być wykorzystany jako nośnik reklamy outdoorowej audio i wideo. Przykładowo, drony mogą wyświetlać z góry na ziemię czy ściany różne treści, z wykorzystaniem specjalnych projektorów.

Dodatkowym elementem projektowanego systemu mogą się stać latające promy, zdolne przenosić ludzi, zaopatrzenie i drony ze statków AFC na ziemię i z powrotem. Dzięki temu drony nie musiałyby same latać do centrów zaopatrzenia, a całe dostępne zasilanie przeznaczałyby na realizację dostaw kurierskich.

Naturalnie cały system ma być zautomatyzowany i zarządzany zdalnie. Wszystkie jego elementy będą połączone siecią informatyczną, a poszczególne pojazdy będą się wymieniać informacjami własnej pozycji, warunkach pogodowych, prędkości wiatru itd.

Poleć innym

Czy ten artykuł był przydatny dla ciebie, twojej firmy i branży? Głosów: 2

 • 2
  BARDZO PRZYDATNY
 • 0
  PRZYDATNY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  NIEPRZYDATNY

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  Nie ma jeszcze komentarzy...
do góry strony
"