REKLAMAPRIM (KABANOS) - GRILL - Baner Główny (29.04-31.07.2020)

BRANŻA PO GODZINACH

 

9 kwietnia 2019, 10:47

Amazon Spheres, Seattle

Amazon Spheres, Seattle (fot. Joe Mabel [CC BY-SA 4.0])

Od 2012 r. trwa prawna batalia Amazona z ośmioma krajami Ameryki Południowej o to, kto i w jakich sytuacjach ma prawo do korzystania z domeny .amazon. Koncern chce wyłączności z pewnymi wyjątkami, a państwa, na których obszarze występują lasy deszczowe Amazonki, są gotowe używać jej wspólnie – informuje Business Insider.

REKLAMAWH Market NETTO_belka w artykulach_lipiec-sierpień 2020

Spór giganta e-commerce z państwami „amazońskimi” trwa od 2012 r., gdy organizacja zarządzająca domenami ICANN rozszerzyła swoje regulacje poza najbardziej powszechne domeny .com i .net. Amazon złożył wtedy wniosek o prawa do wyłączności na korzystanie z domeny najwyższego rzędu .amazon, chcąc w ten sposób chronić i umocnić swoją obecność w sieci. Problem w tym – jak zauważa z pewną ironią Business Insider – że koncern nie jest jedyną rzeczą na świecie o nazwie Amazon, a rzeka i las deszczowy są od niego znacznie starsze.

Zabiegom firmy sprzeciwiła się grupa państw Ameryki Południowej – Boliwia, Brazylia, Kolumbia, Ekwador, Gujana, Peru, Surinam i Wenezuela. Państwa wspólnie zapewniają, że nie chodzi im o pieniądze ani o dobrowolną zgodę na korzystanie z różnych domen drugiego rzędu. Chodzi im o suwerenność, a propozycja wspólnego korzystania z domeny najwyższego rzędu jest już sama w sobie kompromisem.

Grupa państw zaproponowała, by koncern miał prawo korzystania z domen związanych ze swoim biznesem, takich jak books.amazon czy kindle.amazon, natomiast krajom przypadłyby takie domeny, jak tourism.amazon czy culture.amazon. Firma z kolei wolałaby, by kraje trzymały się wyłącznie takich domen krajowych, jak br.amazon czy pe.amazon.

ICANN wyznaczyła obu stronom termin do 7 kwietnia br. na osiągnięcie kompromisu, co jednak nie nastąpiło. Spór trwa.

Źródło: businessinsider.com

Poleć innym

Czy ten artykuł był przydatny dla ciebie, twojej firmy i branży? Głosów: 0

 • 0
  BARDZO PRZYDATNY
 • 0
  PRZYDATNY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  NIEPRZYDATNY

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  Nie ma jeszcze komentarzy...
do góry strony