REKLAMAVOG Polska - Baner Główny (16-30.03.2020)

(Flickr/Aurelijus Valeiša)

Amazon wchodzi do Polski – taka wiadomość zelektryzowała branżę handlową w ubiegłym tygodniu. Jak zmieni to polski rynek e-commerce? Do jakiego stopnia Amazon zagraża firmom działającym w Polsce?

REKLAMA

Aby zobaczyć, co może nastąpić w najbliższej przyszłości, warto przyjrzeć się... Australii, gdzie Amazon wystartował pod koniec 2017 r. Marka Amazon monitorowana jest w australijskiej edycji badania YouGov BrandIndex, co umożliwiło śledzenie rozwoju firmy.

Mimo że oferta Amazon na rynek australijski była znacznie bardziej rozbudowana, niż przy wejściu na jakikolwiek rynek wcześniej, w początkowych 2 latach Amazon nie odnotował spektakularnego wzrostu. Konsumenci potrzebowali czasu, by nabrać zaufania do marki, a dodatkowo w mediach pojawiły się liczne artykuły krytykujące Amazona za znaczące zróżnicowanie cen pomiędzy Australią a USA (np. 1049 $ w przeliczeniu na dolary amerykańskie w porównaniu z 604 $ za iRobot Roomba 890). Dopiero ubiegłoroczny sezon zakupów świątecznych przyniósł radykalny przyrost liczby klientów, co ilustruje załączony wykres.

Przez cały 2018 i 2019 r. odsetek Australijczyków kupujących w Amazon rósł bardzo powoli, osiągając poziom ok. 13 proc. w listopadzie 2019 r. Jednak ubiegłoroczny okres świątecznych zakupów wiele zmienił - odsetek klientów kupujących w Amazon wzrósł w ciągu kilku tygodni do poziomu 17-19 proc., a w przeciwieństwie do poprzedniego roku, wysoki poziom utrzymał się przez cały styczeń. To w grudniu Amazon umożliwił australijskim klientom zakupy z USA poprzez australijską witrynę, co niewątpliwie wpłynęło na atrakcyjność oferty.

W Polsce Amazon startuje ze stosunkowo dobrej pozycji, ponieważ od dłuższego czasu dostępna jest polska wersja niemieckiej strony, co ułatwiło zakupy klientom z naszego kraju jeszcze przed oficjalnym wejściem na nasz rynek. W badaniu "Zakupy internetowe Polaków " zrealizowanym przez Inquiry w listopadzie 2019 r. odsetek osób, które kupiły coś w Amazon w ciągu ostatniego roku wynosił już ponad 10 proc. W ślad za wejściem do Polski należy oczekiwać wprowadzenie usług Amazon Prime, Amazon Echo, Alexa i innych ofert, które zrewolucjonizowały rynek e-commerce w innych krajach.

Agnieszka Górnicka, prezes firmy badawczej Inquiry dodaje: Najważniejsze marki na polskim rynku e-commerce to Allegro i OLX, na trzecim miejscu jest Aliexpress. Walka z tak silną konkurencją nie będzie łatwa, a klienci w Polsce kładą duży nacisk nie tylko na ceny, ale i koszty dodatkowe (takie jak koszty wysyłki). Tak jak w Australii, badanie YouGov BrandIndex pozwoli nam monitorować sytuację na naszym rynku.

Poleć innym

Czy ten artykuł był przydatny dla ciebie, twojej firmy i branży? Głosów: 8

 • 7
  BARDZO PRZYDATNY
 • 0
  PRZYDATNY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 1
  NIEPRZYDATNY

Komentarze (3)

dodaj komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
 • ~Agnieszka Górnicka 3 miesiąc temu

  @kattim, taką pogłębioną analizę przygotowujemy, Ale po przygotowujemy wymaga to czasu, a po drugie wykracza poza ramy krótkiego artykułu. Zapraszam do śledzenia publikacji firmy Inquiry, szczególnie w Wiadomościach Handlowych. Na razie sygnalizujemy, że wejście Amazona to nie apokalipsa.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~kattim 2 miesiąc temuocena: 100% 

  Amazon wchodzi do Polski: co czeka nasz e-handel? [ANALIZA] Po tytule spodziewałem sie odpowiedzi na pytanie: co czeka nasz e-handel? odpowiedź na to pytanie miała być poparta analizą. Czego się dowiedziałem? że do Australii Amazon wszedł i notował powolny wzrost udziałów. Taka odpowiedź i analiza na której podstawie odpowiedź została udzielona. Mógłbym takich artykułów pisać codziennie 50, na dowolny temat

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Joe 1 miesiąc temuocena: 0% 

  Świetna wiadomość

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
REKLAMA
do góry strony