REKLAMAPRIM (KABANOS) - GRILL - Baner Główny (29.04-31.07.2020)
Polacy mogą rozwinąć handel kawą na Amazonie

Polacy mogą rozwinąć handel kawą na Amazonie (archiwum)

Przedsiębiorcy mogą sprzedać kawę o równowartości ponad 350 mln zł na brytyjskich i niemieckich Amazonie w 2019 r.  Polacy nie wykorzystują jeszcze potencjału handlowego platformy w tej branży, choć do naszego kraju eksportuje się podobną ilość kawy jak do Holandii lub do Belgii. Za kilka lat Amazon chce być największym detalistą na kontynencie. 

REKLAMAWH Market NETTO_belka w artykulach_lipiec-sierpień 2020

W Polsce roczne spożycie kawy nie przekracza 3 kg na mieszkańca. Pod tym względem jesteśmy daleko w tyle za innymi europejskimi nacjami. W tym kontekście nie dziwi fakt, że ponad 40% sprowadzanej do Polski kawy jest reeksportowana. W 2017 r. stanowiło to to równowartość 308 mln euro. Polska rocznie eksportuje 65 tys. ton kawy palonej, czyli tyle samo co Holandia, Belgia czy Szwajcaria. Największym rynkiem zbytu dla polskiego eksportu kawy są Niemcy. W tym kraju coraz większą wartość rynku detalicznego stanowi sprzedaż przez Amazon. - podaje firma doradcza EUBRAND Partners.

Prognoza tegorocznej sprzedaży kawy na niemieckim Amazonie przewiduje osiągnięcie 39 mln euro. Z kolei szacunki dotyczące obrotów tym produktem na Amazon UK to ponad 38 mln funtów. W przeliczeniu oznacza to potencjał sprzedaży na obu rynkach o wartości około 350 mln zł rocznie. Absolutnym hitem na Amazon są kawy w saszetkach i kapsułkach. "Ten segment dynamicznie rośnie i ma ogromny potencjał. Kapsułki stanowią obecnie 60% wartości sprzedaży kawy, zarówno na platformie brytyjskiej, jak i niemieckiej – mówi Urszula Nowicka z EUBRAND Partners.

Kolejną dużą kategorią jest kawa ziarnista. Na rynku niemieckim to 28% sprzedaży, natomiast na rynku brytyjskim jest to blisko 18%. Zupełnie inaczej sprzedaje się też na obu tych rynkach kawa rozpuszczalna. Niemcy kupują jej o wiele mniej – to 4% sprzedaży kawy na Amazon.de, zaś na Amazon.co.uk kawa instant to 11%.

Z raportu firmy doradczej wynika, że kawa jest doskonale dostosowana do modelu sprzedaży internetowej. Jest lekkim, relatywnie niewielkim produktem o wysokiej marży, jest łatwa do wysyłki, ma przewidywalne spożycie przez cały rok. Na liście stu najlepiej sprzedających się artykułów spożywczych na Amazon prawie połowę stanowi właśnie kawa.
  

Poleć innym

Czy ten artykuł był przydatny dla ciebie, twojej firmy i branży? Głosów: 0

 • 0
  BARDZO PRZYDATNY
 • 0
  PRZYDATNY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  NIEPRZYDATNY

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  Nie ma jeszcze komentarzy...
REKLAMAWH Market Spółdzielnie_Halfpage_czerwiec-lipiec 2020
do góry strony