REKLAMAATLANTA POLAND (BAKAL - Konkurs) - Baner Główny (czerwiec 2018)
Wejście do kwatery głównej Amazona

Wejście do kwatery głównej Amazona (fot. Flickr.com/photos/scobleizer/ (CC BY 2.0))

Amazon w 2017 roku zakończył projekt narzędzia służącego do oceny kandydatów na pracowników w USA. System opierał się na sztucznej inteligencji i nauce maszynowej. Przyczyną likwidacji projektu była... dyskryminacja kobiet, której program sam się "nauczył" - donosi CNBC.

REKLAMAROS-SWEET (MORESO - ORZESZKI) - Baner Główny (24-30.06.2019

Program powstał w 2014 roku. Miał służyć do sortowania podań kandydatów na różne stanowiska w firmie, dzięki przyznawaniu ocen - od 1 do 5 gwiazdek. Algorytm opierał się na "uczeniu maszynowym" - samodzielnie analizował podania i na bazie opracowanych przez siebie kryteriów oceniał kandydatów.

Projekt, który mógłby być "świętym Graalem" HR-u, zakończył się niepowodzeniem. W 2015 roku eksperci firmy zorientowali się, że system nauczył się dyskryminować kobiety. Program przeanalizował wszystkie podania składane do firmy w ciągu poprzednich 10 lat i na tej podstawie ułożył kryteria rekrutacyjne. Ze względu na liczbową męską dominację w branży IT w tamtym okresie uznał, że to mężczyźni są lepszymi pracownikami i przyznawał im wyższe oceny.

Jak podaje CNBC, negatywnie oceniane były takie określenia, jak "szefowa szkolnego klubu szachowego" lub "studentka żeńskiego koledżu". Specjaliści Amazona naprawili błąd, ale firma nie była przekonana, czy system nie nauczy się innego rodzaju dyskryminacji. W związku z tym w 2017 roku zakończono projekt.

Poleć innym

Czy ten artykuł był przydatny dla ciebie, twojej firmy i branży? Głosów: 5

 • 4
  BARDZO PRZYDATNY
 • 0
  PRZYDATNY
 • 1
  OBOJĘTNY
 • 0
  NIEPRZYDATNY

Komentarze (2)

dodaj komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
 • ~dnc 2 8 miesięcy temuocena: 100% 

  Można odróżnić .Bo szef to po ang. BOSS, a szefowa to BOSSANOVA.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~ciekawy 1 8 miesięcy temu

  Może mi ktoś napisać, jak w angielskimi odróżnić "szef" od "szefowa"?

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
do góry strony