REKLAMAKORAL - Bracia Koral - Rożek - Baner Główny (06-10.04.2020)
Andrzej Gantner, dyrektor generalny Polskiej Federacji Producentów Żywności

Andrzej Gantner, dyrektor generalny Polskiej Federacji Producentów Żywności (fot. wiadomoscihandlowe.pl)

Zdaniem Andrzeja Gantnera, dyrektora generalnego Polskiej Federacji Producentów Żywności, opłata cukrowa wprowadzana w kształcie uchwalonym już przez Sejm (aktualnie nad ustawą pracuje Senat) wcale nie doprowadzi do zmiany składów słodkich napojów obecnych na rynku.

REKLAMA

- Pożądaną strategią regulatora i przemysłu powinno być wsparcie i zachęta do reformulacji, czyli zmiany składu produktu i zmniejszenia zawartości cukru. Tego producenci nie są w stanie zrobić do 1 lipca 2020 r. (takie jest vacatio legis - red.), a nawet do stycznia 2021 r. to nie będzie proste - stwierdził Gantner w wywiadzie dla "Rzeczpospolitej".

Dyrektor generalny PFPŻ ocenił także, że podatki cukrowe wprowadzone w innych krajach nie spełniają pokładanych w nich celów, a czasami wręcz prowadzą do odwrotnych od zamierzonych skutków. Jako przykład wskazał Wielką Brytanię czy Węgry, gdzie "po chwilowym spadku popytu na opodatkowaną kategorię następuje powrót do poprzedniego poziomu".

Zdaniem Gantnera, działa tutaj tzw. efekt substytucji, który polega na tym, że drożejące produkty zastępowane są przez klientów innymi, jeszcze słodszymi produktami, albo wyrobami tańszymi. Przedstawiciel PFPŻ zwrócił też uwagę, że nie bez przyczyny podatek cukrowy w innych krajach nazywany bywa "podatkiem od grzechu", czyli sin tax.

Czytaj więcej w "Rzeczpospolitej".

Poleć innym

Czy ten artykuł był przydatny dla ciebie, twojej firmy i branży? Głosów: 0

 • 0
  BARDZO PRZYDATNY
 • 0
  PRZYDATNY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  NIEPRZYDATNY

Komentarze (3)

dodaj komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
 • ~Unafolder 3 miesiąc temu

  O, w końcu ktoś powiedział jak się mają podatki cukrowe w innych krajach! Bo to nie jest dobre rozwiązanie i mamy na to przykłady. Naprawdę wiele przykładów.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Andrzejaa 2 miesiąc temu

  NA rządową telewizję pieniądze znalazły się bez problemu, ale na służbę zdrowia to trzeba nam ustanowić nowy podatek??? HIPOKRYCI!

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~craft 1 miesiąc temu

  Dlaczego o polskich przedsiębiorcach nikt nie pamięta?

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
REKLAMAPPH 2020 - PROMOCJA 25% - Half Page (kwiecień - maj 2020)
do góry strony