REKLAMARetail FMCG Congress - Banner Główny - lipiec 2020

HoReCa - rynek gastronomiczny

 

3 grudnia 2019, 12:10

(fot. materiały prasowe, Glovo)

Aplikacje do zamawiania jedzenia pozwalają generować restauracjom w czterech europejskich stolicach dodatkowe przychody w wysokości 500 milionów euro. Według danych z najnowszego raportu firmy Deloitte, platformy do zamawiania posiłków z dowozem umożliwiają restauracjom w Londynie, Madrycie, Paryżu i Warszawie dodatkową sprzedaż 1,6 mln  posiłków tygodniowo.

REKLAMAWH Market NETTO_belka w artykulach_lipiec-sierpień 2020

Platformy te zwiększyły zyski firm z sektora restauracyjnego o 285 mln euro, a przychody o 500 mln  euro. Aplikacje pozwalają także restauracjom szybciej zauważać nowe trendy i reagować na potrzeby swoich klientów. Według danych zawartych w raporcie Deloitte, nowe technologie pomagają restauracjom w reagowaniu na zmiany preferencji konsumentów, lepsze wykorzystywanie zasobów,  stymulują rozwój i wprowadzanie innowacji.

Według raportu pt. “Dostarczanie Rozwoju. Wpływ platform do zamawiania jedzenia na sektor restauracyjny”, przygotowanego przez firmę doradczą Deloitte na zlecenie Uber Eats, platformy do zamawiania posiłków, pozwoliły zwiększyć liczbę zamówień z restauracji w Paryżu i Londynie o ponad 4 proc. oraz o około 1,5-2 proc. w Madrycie i Warszawie. Łącznie to ponad 1,6 mln dodatkowych posiłków sprzedanych w ciągu tygodnia. Na rozwoju platform do zamawiania jedzenia skorzystały szczególnie niezależne restauracje. Posiłki na wynos stanowiły około połowę wydawanych dań, czyli 729 tys. zrealizowanych dodatkowych zamówień.

Platformy do zamawiania posiłków napędzają wzrost przychodów restauracji oraz wzrost gospodarczy całego sektora. Według danych Deloitte, największy wzrost przychodów i zysków zanotowały restauracje w Londynie. Odnotowały one odpowiednio 323 mln funtów przychodu (wzrost o 1,4 proc) oraz 189 mln funtów zysku. W Paryżu obroty wzrosły o 1,1 proc., osiągając 94 mln euro, natomiast zyski wzrosły o 18 mln euro. W Warszawie restauracje zanotowały bardzo zbliżony wzrost przychodów (1 proc.), który osiągnął 110 mln złotych, i wypracowały zysk rzędu 46 mln złotych. Madryt jest dla odmiany jedynym spośród badanych miast, którego restauracje odnotowały większy wzrost zysku (36 mln euro), niż przychodów (23 mln euro). Spowodowane jest to wyższymi marżami zamówień pochodzących z platform, względem tych pochodzących z zamówień bezpośrednich.

Nowoczesne technologie umożliwiają restauracjom reagowanie na istotne zmiany preferencji konsumentów. Znaczący wzrost zainteresowania usługą zamawiania jedzenia z dowozem wynika przede wszystkim z ich funkcjonalności i wygody. Według badań, w ciągu ostatniego tygodnia około 3/4 (71-80 proc.) dorosłych w wieku 18-39 lat zamówiło przynajmniej raz jedzenie z dowozem. Ma to niewątpliwie związek z prostotą zamawiania i realizowania płatności, a także z szybkim tempem życia w dużych miastach i brakiem czasu.

Poleć innym

Czy ten artykuł był przydatny dla ciebie, twojej firmy i branży? Głosów: 0

 • 0
  BARDZO PRZYDATNY
 • 0
  PRZYDATNY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  NIEPRZYDATNY

Komentarze (2)

dodaj komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
 • ~Roberto 2 7 miesięcy temu

  Raport na zlecenie uber eats dotyczący branży w której działa wyraźnie pokazuje, że usługa dostarczania się bardzo opłaca:) Drodzy restauratorzy musicie w to koniecznie wejść:)

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Roberto 1 7 miesięcy temu

  Raport na zlecenie uber eats dotyczący branży w której działa wyraźnie pokazuje, że usługa dostarczania się bardzo opłaca:) Drodzy restauratorzy musicie w to koniecznie wejść:)

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
do góry strony