REKLAMADziugas_banner główny_12.05. - 12.06.

(fot. Pixabay CC0)

Nowelizacja Prawa farmaceutycznego miała m.in. ograniczyć proceder "odwróconego łańcucha dystrybucji", będącego jedną z przyczyn niedoboru niektórych leków na rynku. Jednak „nieżyciowe i niejasne” przepisy mogą ograniczyć dostęp do leków szkołom, domom dziecka, fundacjom i zakładom pracy. A farmacuetom grożą drakońskie kary za złamanie regulacji – relacjonuje Mgr.Farm w serwisie Money.pl.

REKLAMAFPP/CALPE_belka w artykulach_28.05-04.06.

Nowelizacja Prawa farmaceutycznego, która zaczęła właśnie obowiązywać, wprowadziła wiele ograniczeń dotyczących tego, komu i co może sprzedać apteka. W myśl nowego prawa, apteka lub punkt apteczny może sprzedać podmiotom nie wykonującym działalność leczniczej i nieprowadzącym obrotu lekami wyłącznie produkty lecznicze z bardzo ograniczonego katalogu – czytamy w serwisie Money.pl.

Farmaceuci mogą do placówek oświatowych i socjalnych, fundacji, zakładów pracy i podobnych instytucji sprzedawać wyłącznie „produkty lecznicze dopuszczone do obrotu w sklepach ogólnodostępnych oraz w sklepach specjalistycznego zaopatrzenia medycznego, wymienione w wykazie”.

Intencją ustawodawcy była walka z procederem, polegającym na sprzedaży przez apteki produktów leczniczych firmom i innym podmiotom, które następnie sprzedawały je za granicą, gdzie często kosztują one więcej niż w Polsce. Stąd bardzo szczegółowe listy produktów medycznych, które wolno sprzedawać w obrocie pozaaptecznym, a także bardzo surowe kary – nawet do pięciu lat pozbawienia wolności – za naruszenie przepisów – kontynuuje Money.pl.

Zdaniem farmaceutów, nowe regulacje – w tym rozporządzenia i załączniki do nich – tworzą system prawny, który jest zwyczajnie absurdalny, a na ich stosowaniu ucierpią wszelkie organizacje i podmioty, które kupują leki na potrzeby osób chorych.

Czytaj więcej na stronie money.pl

Poleć innym

Czy ten artykuł był przydatny dla ciebie, twojej firmy i branży? Głosów: 0

 • 0
  BARDZO PRZYDATNY
 • 0
  PRZYDATNY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  NIEPRZYDATNY

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  Nie ma jeszcze komentarzy...
do góry strony