REKLAMAPOLOmarket - baner główny (21.02.-22.03.2020)

Jeśli zgłoszony przez posłów PiS projekt zmian prawa farmaceutycznego wejdzie w życie, sieci apteczne przestaną się rozwijać – pisze „Puls Biznesu”. 

REKLAMAPREMIUM ROSA - Belka w artykułach - 19.02. - 04.03

(Fot. Pixabay)

Projekt został właśnie wniesiony do laski marszałkowskiej. Zdaniem ekspertów sprowadza się do tego, kto będzie mógł otwierać nowe apteki. Jeśli wejdzie w życie, uprawnieni do tego w ograniczonej skali będą tylko farmaceuci. Takie rozwiązanie wspierają m.in. Naczelna Izba Aptekarska i Ministerstwo Zdrowia, które oczekują, że wyeliminują to rynkowe patologie.  Zgodnie z danymi IMS na wartym około 30 mld zł rynku działa 14 500 aptek, z czego więcej niż 60 proc. to apteki indywidualne lub mikrosieci, liczące mniej niż 5 placówek. Do dużych sieci należy około 14 proc. aptek. Udział sieci rośnie, tylko w ciągu pierwszych trzech kwartałów tego roku przejęły one ponad 800 indywidualnych aptek. Największą sieć ma giełdowy Pelion, duże sieci mają też fundusz Penta, polski Farmacol i Ziko czy portugalski Superpharm i portugalskie Jeronimo Martins – wymienia „Puls Biznesu”. Jeśli nowe regulacje wejdą w życie kolejne apteki będą mogli otwierać tylko farmaceuci lub kontrolowane przez nich spółki, a do żadnego nie będą mogły należeć więcej niż 4 apteki. Wprowadzone byłyby też kryteria demograficzne i geograficzne przy otwieraniu nowych placówek. Mogłyby one powstawać tylko w gminach, w których na aptekę przypada więcej niż 3000 mieszkańców i w odległości 0,5 km od istniejącej apteki lub w odległości co najmniej 1 km od istniejącej apteki już bez ograniczeń demograficznych – podaje Puls Biznesu”.

Więcej na ten temat w piątkowym „Pulsie Biznesu” oraz w listopadowo-grudniowych „Wiadomościach Kosmetycznych”.

Poleć innym

Czy ten artykuł był przydatny dla ciebie, twojej firmy i branży? Głosów: 1

 • 0
  BARDZO PRZYDATNY
 • 1
  PRZYDATNY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  NIEPRZYDATNY

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  Nie ma jeszcze komentarzy...
REKLAMA
do góry strony